Vodāna

Oczyszczanie, może odnosić się zarówno do (1) Moralności (sīla), (2) Skupienia (samādhi) lub (3) Mądrości (paññā).

(1) "Oczyszczanie moralności przebiega na dwa sposoby: poprzez zrozumienie cierpienia związanego z Moralnym Skrzywieniem (sīla-vipatti) oraz poprzez zrozumienie błogosławieństwa Moralnej Doskonałości (sīla-sampatti)" (patrz Vis.M. I).

(2) "Oczyszczanie skupienia jest Skupieniem Związanym z Postępem (visesa-bhāgiya-samādhi, patrz hāna-bhāgiya). Jeżeli na przykład ktoś wkroczył w pierwsze skupienie i powstaną w nim zmysłowe percepcji i refleksje, w tym przypadku jest to skupienie związane ze utratą … Jeżeli jednak powstaną percepcje i refleksje wolne od myśli-koncepcji i dyskursywnego myślenia (druga Jhāna), w takim przypadku jest to skupienie związane z postępem."

(3) "W odniesieniu do mądrości oczyszczanie w jest tym samym, co Wgląd Prowadzący do Wznoszenia się (na ścieżce) (vutthāna-gāminī-vipassanā), który powstaje na etapie Oczyszczenia wiedzy i zrozumienia postępu na ścieżce (patrz visuddhi VI). Po nim bezpośrednio następuje moment dojrzałości i wkroczenie na ponad-światowe ścieżki."

POWRÓT