Tytuł: Twórcza świadomość

O autorze: Martine Batchelor

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

bz_0007.jpg

Podstawą twórczej świadomości jest akceptacja. Stajesz się uważny, świadomy wszystkiego, co kształtuje to kim jesteś: dobre cechy, negatywne tendencje, umiejętności, ograniczenia. Zaczynasz doceniać i poznawać swoje pozytywne cechy: życzliwość, humor, własną inteligencję, swoją radosną lub refleksyjną naturę, umiejętność słuchania, widzenia, odczuwania, komunikacji. Stajesz się bardziej pewny siebie: "Tak, jestem w tym dobry. Jestem w stanie zachować się odpowiednio w tej czy innej sytuacji." Dzięki temu poznaniu i docenieniu samego siebie jesteś w stanie pielęgnować i rozwijać pozytywne cechy jeszcze bardziej. Zdajesz sobie sprawę, że w rzeczywistości nie ma w tobie ani chęci, ani potrzeby stawania się kimś innym. Możesz pracować z tym, co masz od urodzenia, jak też z tym, kim się stałeś i stajesz się obecnie. Poznawanie siebie może być przyjemne.

Dzięki twórczej świadomości możesz też wyraźnie zobaczyć swoje słabości i swoje ograniczenia. Widzisz je i je akceptujesz, dzięki czemu nie jesteś już na nie ślepy. Nie mogą cię zaskoczyć, ani zmylić. Stajesz się świadomy niektórych negatywnych wzorców: może to być tendencja do bycia niecierpliwym, złym, zazdrosnym, przyzwyczajenie do wyciągania pochopnych wniosków, łatwe wpadanie w depresję lub niską samoocenę. Na ogół jesteś albo ślepy na te tendencje lub całkowicie im ulegasz. Dzięki medytacyjnej świadomości jesteś w stanie je poznać, możesz je w pełni zaakceptować i znajdujesz motywację do twórczej pracy z nimi.

Twórcza świadomość daje ci wybór i zapewnia przestrzeń dla transformacji. Możesz się "odwiesić", zadając sobie pytanie: "Czy chcę kontynuować tworzenie i utrwalanie tego samego cierpienia czy mogę spróbować poeksperymentować i zrobić coś innego?" Pamiętając techniki medytacji i raz za razem powracając do oddechu, można aktywować koncentrację, która chroni przed gubieniem się w twoich myślach i emocjach. Umożliwia również zmniejszyć, a czasem całkowicie odpuścić obsesję fabułą. Badanie rzuca światło na bieżącą sytuację, a umożliwiając spojrzeć głębiej na to, co dzieje się "teraz" pozwala dostrzec rzeczy inaczej i mądrzej. Potrzeba nieco czasu aby medytacja zaczęła działać na głębszym poziomie. Powinno się wzmacniać siłę twórczej świadomości poprzez regularną medytację. Z czasem spokój i przejrzystość umysłu rozwiną się na tyle, że będziesz zaskoczony, dostrzegając nawyki i wzorce, które będziesz w stanie wyrzucić, jak stare, zużyte ubrania.

Możesz zastosować tę twórczą świadomość w wielu różnych sytuacjach. Na przykład podczas spaceru w przyrodzie, kiedy idziesz z zamiarem cieszenia się naturą, świeżym powietrzem, pięknym wybrzeżem, kwiatami, drzewami. Jednak bardzo szybko, możesz zacząć myśleć o niektórych problemach w urzędzie lub o liście zakupów na kolację dziś wieczorem lub innych zmartwieniach i troskach. Tak naprawdę nie widzisz błękitu morza i różu kwiatów. Twoje ciało idzie, ale twój umysł jest gdzie indziej. Jednak twórcza świadomość jest w stanie szturchnąć cię i przypomnieć, aby być obecnym. Wtedy spojrzysz bezpośrednio i głęboko w to, co jest przed twoimi oczami oraz stopami i zauważysz lśniącą taflę morza, błękit dzikiego kwiatu. Wszystko wyda się być niezwykle klarowne i przejrzyste. Rzeczy wokół ciebie nie stały się niczym specjalnym, ale ty patrzysz na nie, odnosząc się do nich w sposób szczególny, ponieważ zdjąłeś zwyczajową opaskę na oczy. Im częściej rozwijasz praktykę medytacyjną, tym bardziej ten wyróżniający się tryb staje się naturalny i działa swobodnie.

Twórczą świadomość można zastosować również w miejscu pracy, obserwując jak używasz swojego ciała. Pozwala to na opracowanie właściwej postawy i ruchów ciałem. Kocham ogrodnictwo, ale zajęło mi sporo czasu, aby zaakceptować, że nie mogę korzystać z mojego ciała byle jak, kiedy to robię. Za każdym razem cierpiałam na rwę kulszowa, do momentu kiedy naprawdę zaczęłam obserwować moje ruchy i znalazłam łagodniejszy sposób kopania i pielenia. Twórcza świadomość pokaże ci także różne tryby pracy. Możesz być tak skupiony na celu, który starasz się osiągnąć, że wyprzedzasz bieg zdarzeń i będąc już pod koniec jednego zadania, myślisz głównie o następnym. Z pomocą medytacji spróbuj pozostawać ciągle i skutecznie z aktualnym zadaniem, a będziesz bardziej zadowolony z pracy. W przeciwnym razie możesz pracować w bardzo automatyczny sposób, gdy ciało jest w teraźniejszości, ale umysł jest gdzie indziej: w przeszłości lub w przyszłości. Nie ma wtedy żadnej satysfakcji, a twoje działania są mechaniczne, nieświadome i mogą prowadzić do wypadków. Możesz też pracować i czuć się bardzo urażony, ponieważ twoja praca nie jest "doceniana" lub ty jej nie cenisz, ponieważ jest ogólnie uznawana za "przyziemny" rodzaj pracy.

Twórcza świadomość jest również bardzo przydatna, ponieważ pokazuje, jak umysł wpływa na ciało i odwrotnie, jak ciało wpływa na umysł. Zauważ, kiedy jesteś marudny i drażliwy, co jest tego prawdziwą przyczyną? Czy to dlatego, że jedzenie w tej restauracji było okropne? Czujesz, że nie możesz tego dłużej znieść, a to wszystko wina tego lub tamtego! Zamiast tego zwróć się do wewnątrz i zobacz: co właściwie czujesz? Czy jesteś zmęczony po bardzo pracowitym tygodniu? Czy forsowałeś się zbytnio, ponieważ istnieje tak wiele rzeczy do zrobienia i trzeba je wszystkie wykonać przed godziną szesnastą!? Spójrz - twój organizm jest zmęczony, trzeba odpocząć, zrelaksować się, może położyć na 30 minut. Co jest ważniejsze? Czy nadal być rozdrażnionym i wybuchnąć ze złości na kogoś, kto według ciebie miał to zrobić, ale nie zrobił nic, czy odpocząć przez chwilę, zrobić trochę mniej, a potem być przyjaznym i zachować dystans do siebie i innych przez resztę dnia i tygodnia?

Świadomość, koncentracja oraz badanie pomoże ci stworzyć przestrzeń w swoim umyśle, aby dostrzegać uwarunkowania i zmienić sytuację. Nie będziesz już biernie trwał i reagował na niezdrowe impulsy, ale będziesz w stanie pracować, ćwiczyć, eksperymentować, ciesząc się życiem, rozpoznając je bardziej jako zabawę i mniej jako obciążenie. Możesz się w nie aktywnie i twórczo zaangażować.


Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Oryginał można znaleźć na tej stronie: http://www.stephenbatchelor.org/index.php/en/creative-awareness

Źródło: stephenbatchelor.org/

Tłumaczenie: Wojciech Czypicki