OK%C5%81ADKA3.jpg

Kliknij w okładkę by przejść do zewnętrznej strony, aby zakupić egzemplarz książki.

W swojej książce dr Marcin Fabjański przeprowadza nas za rękę przez 41 sytuacji, które wbrew tytułowi nie zdarzają się tylko na ulicy, ale wszystkich miejscach, gdzie spędzamy swoją codzienność. Każda z sytuacji: od zgubionych kluczy do pogrzebu przedstawiona jest w schemacie: opis sytuacji, sentencja stoicka, jej wyjaśnienie i wreszcie praktyczne metody oswajania sytuacji. Całość czyta się szybko, lekko, czasami zatrzymując się dla przemyślenia sentencji. Lekki, przyjazny humor sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna.

Mi szczególnie do gustu przypadła historia o hałasie za ścianą i cytat, tym razem nie filozofa stoickiego lecz Ajahna Chah’a: „Jeśli myślimy, że dźwięk nam przeszkadza, cierpimy. Gdy zbadamy sprawę bliżej, okaże się, że to my robimy wszystko, żeby przeszkadzać dźwiękowi.”

Dla zaawansowanych jest też trudniejszy orzech do zgryzienia: “Jesień w Warszawie. Sine niebo, mokry, prawie lepki deszcz, ruda trawa. Powiędłe liście na mój widok urywają się z drzew, jakby ktoś reżyserował sztukę dla jednego widza zatytułowaną „Wszystko musi kiedyś umrzeć, i to raczej szybko”.”

Pomimo kilku nawiązań do buddyzmu, książka nie jest skarbnicą wiedzy o Dhammie (w końcu ma dotyczyć stoicyzmu). Nie stoi za to z Dhammą w sprzeczności i skłania do przemyśleń na temat nietrwałości, iluzji “ja” i stosunku do cierpienia. A to już wystarczający powód by po tą książkę sięgnąć.

“Stoicyzm uliczny” jest umysłowym odpowiednikiem “life-hacker’a”. Nie znajdziemy w książce długich i zawiłych dyskusji o tematyce metafizycznej, lecz recepty na nasze codzienne dolegliwości mentalne. W tym sensie książka jest w pełnej zgodności z nauką Buddhy, która ma za cel uwalniać nas od cierpienia. Książkę polecam dla tych, którzy doceniają pragmatyzm i oczekują prostych (choć niekoniecznie łatwych!) porad jak lepiej przyjmować nieprzyjemne sytuacje.

Obserwacja i zrozumienie mechanizmów tego, jak reagujemy na otaczający nas świat daje nam nie tylko natychmiastowe zmniejszenie niepotrzebnego cierpienia, lecz zaprasza do głębszej analizy działania naszego umysłu. Dlatego też na końcu książki, obok życiorysów znanych filozofów stoickich znalazły się opisy technik mentalnych bliskich stoicyzmowi. Wśród nich najważniejsza jest vipassana, o której można szerzej poczytać w licznych artykułach na portalu Sasana.pl.


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Źródło: dostarczone przez autora

Autor: Wojciech Czypicki