Apenińska szkoła żywej filozofii - wprowadzenie
Marcin Fabjański, 06 Oct 2017 15:48

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

W Apenińskiej Szkole Żywej Filozofii uprawiamy filozofię tak jak to robiono, zanim została zepsuta przez teoretyków. Robimy to poprzez poprzez medytację, kontemplację, studiowanie dzieł dawnych mistrzów, wyprawy w naturę, rozmowę terapeutyczną i dociekanie.

Uważność jest zawsze właściwa? Nie!
Leigh Brasington, 02 Oct 2017 09:21

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

„Uważność jest zawsze właściwa” – czyżby? Z takim przekonaniem spotkałem się u wielu zachodnich nauczycieli vipassany, którzy stwierdzali: „Abhidhamma uczy, że «uważność jest zawsze właściwa»”. Ale czy uważność (sati) rzeczywiście jest zawsze właściwa?

Podstawowa Metoda Medytacji 08
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 29 Sep 2017 06:53

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Ósmy film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Theri. Jeśli chcesz pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Cele edukacji buddyjskiej
Bodhi Bhikkhu, 27 Sep 2017 07:04

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Według idealnego scenariusza edukacja jest najważniejszym narzędziem ludzkiego rozwoju, niezbędnym do przemiany niewykształconego dziecka w dojrzałego i odpowiedzialnego dorosłego człowieka. Jednak w dzisiejszych czasach, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, można zaobserwować, że formalna edukacja jest w poważnych tarapatach. Szkolne instrukcje stały się tak zrutynizowane i oklepane, że dzieci często postrzegają szkołę bardziej jako ćwiczenie cierpliwości, niż przygodę uczenia się. Nawet najbystrzejsi i najbardziej sumienni uczniowie łatwo stają się nerwowi, a dla wielu jedyną atrakcyjną drogą ucieczki stają się narkotyki, eksperymenty seksualne i wybuchy bezsensownej przemocy. Także nauczyciele, niezadowoleni z systemu, któremu służą, stają przed poważnym dylematem, lecz są niezdolni do wypracowania sensownej alternatywy.

Dhamma Dana (film dokumentalny)
Filmy dokumentalne, 25 Sep 2017 07:27

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Dhamma Dana to 30 minutowy film, nakręcony w całości w Mjanmie (Birmie). Zagłębia się w monastyczną tradycję tzw Złotej Krainy [Suvaṇṇabhūmi] i pokazuje, w jaki sposób birmańscy buddyści odkrywają wewnętrzną wolność. Film w spokojnym rytmie dokumentuje tę starożytną tradycję, której niewielu było w stanie doświadczyć osobiście.

Buddyzm - niebo na ziemi
Filmy dokumentalne, 11 Sep 2017 08:03

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Podróżując po wielu zakątkach świata, znany irlandzki prezenter telewizyjny Christy Kenneally oprowadza nas po wspaniałych zabytkach związanych buddyzmem. Film w reżyserii Stephena Rooke'a z 2003 roku jest jednym z serii filmów dokumentalnych pod tytułem "Niebo na ziemi", opowiadających o religiach światowych i miejscach związanych z pogaństwem, judaizmem, chrześcijaństwem, islamem, hinduizmem.

Mnisi w laboratorium
Filmy dokumentalne, 08 Sep 2017 06:57

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Historia człowieka i naukowej przygody. Dlaczego nowoczesna nauka jest zainteresowana medytacją? Dlaczego, jak się okazuje, medytacja jest dobra dla zdrowia? Dlaczego mnisi buddyjscy pozwalają zachodnim naukowcom badać ich mózgi i ciała? Buddyści studiują umysł ludzi od 2500 lat. Wynaleźli techniki medytacyjne, które przekształcają emocje i trenują uważność umysłu.

Chłopiec, który żył już kiedyś
Filmy dokumentalne, 04 Sep 2017 11:26

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Cameron Macauley, mieszkający w okolicy Glasgow sześciolatek twierdzi, że pamięta swoje poprzednie życie. Podawane przez niego szczegóły na temat byłej rodziny i dawnego domu sprawiły, że jego losem zainteresowali się naukowcy.

Sekrety Buddhy
Filmy dokumentalne, 01 Sep 2017 12:19

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

W 2013 roku ekipa archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Starali się dowieść, że buddyzm mógł mieć swój początek znacznie wcześniej, niż dotychczas sądzono. W filmie "Sekrety Buddhy" dr Robin Coningham i jego zespół archeologów zyskali ekskluzywny dostęp do specyficznego miejsca, które jest wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Kości Buddhy
Filmy dokumentalne, 28 Aug 2017 07:02

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

"Kości Buddhy" to film dokumentalny z lektorem, w którym historyk Indii Charles Allen próbuje rozwiązać tajemnicę archeologicznego odkrycia z końca XIX wieku. W 1898 roku Willie Peppe i jego pracownicy wykopali na wzgórzu w północnych Indiach ogromny kamienny kufer z pięcioma antycznymi słojami. Napis na jednym z nich zdawał się sugerować, że w środku naczynia znajdują się szczątki Buddhy. Niezwykłe odkrycie szybko stało się tematem dysput i licznych skandali.

Podstawowa metoda medytacji 07
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 21 Aug 2017 19:12

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Siódmy film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Mateusz Szechlicki. Jeśli chcesz pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Tashi i mnich
Filmy dokumentalne, 20 Aug 2017 08:41

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Lobsang Phuntsok, mnich buddyjski, przeszedł pod przewodnictwem Jego Świętobliwości Dalai Lamy trening, dzięki któremu mógł dzielić się naukami buddyzmu tybetańskiego z ludźmi z Zachodu.

W 2006 roku poczuł, że musi porzucić dotychczasowe życie jako przewodnik duchowy w Stanach Zjednoczonych i powrócił do miejsca swego urodzenia, mając marzenie, by móc ratować niechciane dzieci.

Medytacja odpuszczania
Brahmavamso Ajahn, 16 Aug 2017 15:31

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

To moja pierwsza sobota od powrotu z odosobnienia, dlatego zacznę od zupełnych podstaw. Wszyscy na pewno słyszeliście o uważności [mindfulness]. W żadnej księgarni nie może dzisiaj zabraknąć działu o uważności.

Podstawowa metoda medytacji 06
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 11 Aug 2017 08:05

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Szósty film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Aneta Pasturczak. Jeśli chcesz pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Otwieranie drzwi przed Dhammą
Thanissaro Bhikkhu, 03 Aug 2017 08:15

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Postawa ta stoi w wyraźnej sprzeczności z typowym Okcydentalnym podejściem, które widzi ogromną rozbieżność pomiędzy religijnym i filozoficznym obliczem buddyzmu. Filozofia wydaje się być niezwykle racjonalna, kładąc duży nacisk na samodzielność. Wgląd, który jest sednem Przebudzenia Buddhy jest niezwykle abstrakcyjny – to zasada przyczynowości. Nie ma zatem żadnego powodu dla którego filozofia o tak abstrakcyjnych początkach miałaby wykształcić jakąkolwiek religijną gorliwość, wystarczająco silną, by rywalizować z wyznaniami teistycznymi.

Podstawowa Metoda Medytacji 05
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 23 Jun 2017 10:27

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Piąty film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Karolina Krawczyńska. Jeśli chcesz pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Życie z uczuciem
Viradhammo Ajahn, 15 Jun 2017 16:16

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

To szczególny przywilej żyć bez rywalizacji, spraw doczesnych i zwyczajnego zmagania się z życiem. W takiej chwili można przyglądać się rzeczom takimi jakimi są. Można dostrzec przestrzeń, zaufanie i moralne otoczenie zachęcające do utrzymywania ciszy, a wszędzie widać piękno natury. Przebywać w takim otoczeniu to niezwykła okazja.

Podstawowa Metoda Medytacji 04
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 15 Jun 2017 08:17

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Czwarty film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Marta Kawiak. Jeśli chciałbyś pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Podstawowa Metoda Medytacji 03
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 09 Jun 2017 12:18

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Trzeci film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Kai Szuwar. Jeśli chciałbyś pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Uważność oddechu - medytacja prowadzona
Piotr Jagodziński, 02 Jun 2017 10:56

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Instrukcje do medytacji, nagranie audio, opublikowane na kanale youtube Sasany. Pierwsze 15 minut Ānāpānasati (uważność oddechu) w okolicach nozdrzy, potem w całym ciele oraz pītisukha (przyjemność związana z oddechem). Ostatnie 15 minut - mettabhāvana - rozwój miłującej dobroci.

Jak garść liści w mej dłoni
Filmy dokumentalne, 25 May 2017 12:04

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Przedstawiamy krótki film dokumentalny Johna Prestona o ścieżce buddyjskiej i medytacji. Wywiady z medytującymi w ośrodku Czcigodnego Pemasiri Thery, na Sri Lance.

Wywiad z Bhante Jinavamsą
Filmy dokumentalne, 01 May 2017 07:11

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Wywiad z Bhante Jinavamsą przeprowadzony w 2016 roku na Sri Lance, w Island Hermitage, klasztorze założonym przez Bhante Nyanatilokę ponad sto lat temu. Bhante Jinavamsa jest uczniem Ajahn Chaha, ale miał odwagę zmienić metodę medytacji na tę nauczaną przez Luang Por Teeana, która polega na obserwacji ruchów ciała, by zbudować wystarczającą uważność, potrzebną do obserwacji umysłu. Bhante Jinavamsa przetłumaczył książki zarówno Luang Por Teeana jak i Luang Por Kamkee-ana, które można przeczytać na stronie http://awarenesswithmovement.com. Dwuczęściowy wywiad nie jest na ten moment przetłumaczony, niemal wszystkie użyte w filmach zdjęcia i ujęcia zrobione na Island Hermitage w 2016 roku.

Podstawowa Metoda Medytacji 02
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 21 Apr 2017 12:57

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Drugi film i kontynuacja czytania książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Czyta Alicja Miszczor. Jeśli chciałbyś pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Podstawowa metoda medytacji 01
Podstawowa metoda medytacji - Ajahn Brahm - filmowe audio książki, 21 Apr 2017 12:48

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Pierwszy film z nagraniem audio książki autorstwa Ajahna Brahmavamso "Podstawowa metoda medytacji". Jeśli chciałbyś pomóc w projekcie i udzielić swojego głosu, skontaktuj się z nami mailowo: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Dzień 11 kursu Vipassany
Goenka S N, 31 Mar 2017 08:19

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg
ikonaYT.jpg

Wieczorny wykład S.N. Goenki na kursie Vipassany z dnia ostatniego.