Ajahn Hubert
Ajahn Hubert – buddyjski nauczyciel, który po 20 latach nieobecności w kraju powraca by kontynuować swoją misję nauczania, którą rozpoczął w 2007 r. w Tajlandii w leśnym klasztorze Suan Mokkh, gdzie jako mnich spędził 10 lat. W 2017 r. Z błogosławieństwem swojego nauczyciela Ajahna Po, rozpoczął podróż po krajach Europy wschodniej, by przybliżać ludziom medytację, dzielić się starożytną wiedzą oraz nauczać jak wznosić serce powyżej cierpienia.
Czypicki Wojtek
Wojciech Czypicki, prezes Fundacji “Theravada”, redaktor portalu Sasana.pl, tłumacz nauk buddyjskich, od wielu lat praktykujący medytację.
Grzegorz Polak
Grzegorz Polak pracuje na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim próbami rekonstrukcji soteriologicznej i medytacyjnej doktryny pierwotnego buddyzmu oraz jej późniejszej ewolucji w ramach buddyzmu Theravādy aż po czasy współczesne.
Jagaro Bhikkhu
Noszący monastyczne imię Jagaro Bhikkhu rozpoczął swoją praktykę medytacji w wieku 15 lat, z początku, aby rozwinąć swoje zdolności muzyczne. Będąc wciąż w Europie praktykował różnorodne współczesne metody; od synchronizacji półkul mózgowych, jogę Ashtangę i Iyengara, poprzez Qi Hong, aż po udział we wspólnocie medytacyjnej w tradycji hinduizmu oraz grę w sesjach muzyki jazzowej.
Kondañño Bhikkhu
Bhante Kondañño wstąpił do klasztoru Cittaviveka w Wielkiej Brytanii w roku 2007. Przyjęty do Saṅghi bhikkhów w roku 2009, z Ajahnem Sumedho jako upajjhāyą i Ajahnem Sucitto jako ācariyą. Oprócz czasu spedzonego w UK, NZ i na Słowenii, bhante żył również przez trzy lata w klasztorach leśnych w Tajlandii (Wat Nong Pah Pong, Wat Pah Nanachat, Wat Ratanawan).
Małgorzata Dobrowolska
Małgorzata Dobrowolska – autorka filmów dokumentalnych o kobietach w religiach świata. Absolwentka Psychologii oraz Technik Multimedialnych. Ukończyła różne kursy filmowe m.in. warsztaty reportażu filmowego, norwesko-polskie warsztaty filmowe – grupa dokumentalna oraz kurs scenopisarstwa w Akademii Filmu Historycznego.
Buddyzmem interesuje się od wielu lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.
Marcin Fabjański
Dr Marcin Fabjański napisał doktorat z filozofii porównawczej i spędził ponad dwa lata na intensywnych odosobnieniach medytacyjnych w klasztorach i centrach medytacyjnych w Azji, USA i Europie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika filozofii praktycznej pt. „Stoicyzm uliczny”, innych książek, a także autorem nagradzanych powieści i scenariuszy oraz laureatem m.in. prestiżowego Grand Press i nagród American Press Association. Powtórzył pieszą wędrówkę śladami niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichte z Lipska do Königsbergu. Wykłada, pisze dla polskich magazynów. Jest twórcą Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii w Trevi Nel Lazio, niedaleko Rzymu (www.selfoff.com).
Marcinów Piotr
Piotr Marcinów - filozof, nauczyciel i znawca jogi. Od ponad 30 lat zgłębia filozofie wschodu, praktykuje jogę i medytację buddyjską. Więcej informacji o nim można znaleźć na stronie https://piotrmarcinow.pl/
Marek Mejor
Prof. Marek Mejor, znawca kultury i religii dawnych Indii, uczony z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Pracowni Studiów nad Buddyzmem. Autor i tłumacz wielu Książek na temat Buddyzmu, Indii oraz Tybetu: min. “Buddyzm”, Jak modlą się buddyści. Antologia modlitw “, “Buddyzm: powstanie - dzieje - nauka “, “Klasyczny język tybetański”, “Zagadnienie nirwany według therawadinów cejlońskich” . W latach 2003-2012 prezes Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego.
Piotr Jagodziński
Piotr Jagodziński - ur. 2 lipca 1980 roku - twórca (2007) i redaktor naczelny portalu Sasana.pl - w 2009 w Birmie pod przewodnictwem Ashin Tejaniya wyświęcony na mnicha buddyjskiego jako Vilāsa Bhikkhu, uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.), po roku przeniósł się na Sri Lankę, gdzie między innymi odbył odosobnienie z Ajahnem Brahmavamso. W 2011 zrzucił mnisie szaty, pozostając świeckim wyznawcą - upāsaka. W 2016 po raz wtóry wdział mnisie szaty w klasztorze Sāsanārakkha, w Malezji, i dostał od swojego nauczyciela nowe imię - Vilāsadhammika. W 2017, po raz wtóry zrzucił mnisie szaty. Po okresie podróży po świecie i robieniu filmów dokumentalnych, wrócił do Polski i obecnie tłumaczy sutty kanonu pāḷijskiego w projekcie, który można wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/TheravadaPL
Piotr Płaneta
Piotr Płaneta - pochodzi z Krakowa. Jest upasaką na 5-ciu wskazaniach. Od lat organizuje i prowadzi refugia (zwane też odosobnieniami) oraz spotkania na żywo i online związane z Dhammą i medytacją.
Sławek Pezda
Sławek Pezda – ur. 29.10.1988, z zawodu i pasji saksofonista, improwizator, kompozytor, lider i założyciel zespołów The Flash! i Sławek Pezda Quartet. W tym życiu egzystuje na Ziemi już od 35 lat z czego gra od 25. Koncerty są dla niego swego rodzaju medytacją do której zaprasza również swoich słuchaczy. Jego imię oznacza „sławiący pokój”. Nazwisko nie wiadomo… Pisze takie dziwne autobiografie bo jest buddystą.
Suchanek Piotr
Piotr Suchanek, psycholog, nauczyciel Mindfulness, członek zarządu ACBS Polska.
Tomasz Kryszczyński
Tomasz Kryszczyński, psycholog, nauczyciel mindfulness, pisarz.
Varapanyo Bhikkhu
Rozpoznałem Buddę jako swego nauczyciela w wieku lat czternastu, na początku lat osiemdziesiątych ale oprócz formuły współzależnego powstawnia, którą znałem a której oczywiście nie rozumiałem - z Suttami Pali zaznajomiłem się dopiero w 2003 roku. Przez ponad rok byłem samanerą w tradycji Koreańskiego Zen i zdążyłem zaliczyć dwa Kjolcze - trzymiesięczne medytacje, jedno w Falenicy, jedno w Korei. Szczególnie lubiłem pokłony - przez dłuższy czas robiłem nocną praktykę od godziny 24 do 02 z tysiącem pokłonów i dokładałem kolejny tysiąc w dzień. W sumie dalej uważam je za dobrą praktykę, niestety zdrowie już nie to i moją podstawową praktyką formalną jest medytacja chodzona, choć siedzenie w nocy też ma dla mnie swoje uroki.
Wojciech Zembaty
Wojciech Zembaty od lat para się pisaniem, głownie fantastyki, takiej jak powieść pod tytułem Głodne Słońce, książki fantasy w świecie alternatywnej historii Azteków. Zajmował się też humanistyką, główne historią literatury, antropologią i religioznawstwem. Napisał doktorat o Fauście i Unabomberze i lęku przed postępem technologicznym. Prywatnie jest buddystą i próbuje wplatać buddyjskie akcenty, buddyjską perspektywę, w swoją prozę.