Baron Antoni

Bartosiewicz Anna

Czypicki Wojtek

Wojciech Czypicki, prezes Fundacji “Theravada”, redaktor portalu Sasana.pl, tłumacz nauk buddyjskich, od wielu lat praktykujący medytację.

Grzegorz Polak

Grzegorz Polak pracuje na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swoich badaniach zajmuje się przede wszystkim próbami rekonstrukcji soteriologicznej i medytacyjnej doktryny pierwotnego buddyzmu oraz jej późniejszej ewolucji w ramach buddyzmu Theravādy aż po czasy współczesne.

Jagaro Bhikkhu

Noszący monastyczne imię Jagaro Bhikkhu rozpoczął swoją praktykę medytacji w wieku 15 lat, z początku, aby rozwinąć swoje zdolności muzyczne. Będąc wciąż w Europie praktykował różnorodne współczesne metody; od synchronizacji półkul mózgowych, jogę Ashtangę i Iyengara, poprzez Qi Hong, aż po udział we wspólnocie medytacyjnej w tradycji hinduizmu oraz grę w sesjach muzyki jazzowej.

Kondañño Bhikkhu

Bhante Kondañño wstąpił do klasztoru Cittaviveka w Wielkiej Brytanii w roku 2007. Przyjęty do Saṅghi bhikkhów w roku 2009, z Ajahnem Sumedho jako upajjhāyą i Ajahnem Sucitto jako ācariyą. Oprócz czasu spedzonego w UK, NZ i na Słowenii, bhante żył również przez trzy lata w klasztorach leśnych w Tajlandii (Wat Nong Pah Pong, Wat Pah Nanachat, Wat Ratanawan).

Krzysztof Kosior

Małgorzata Dobrowolska

Małgorzata Dobrowolska – autorka filmów dokumentalnych o kobietach w religiach świata. Absolwentka Psychologii oraz Technik Multimedialnych. Ukończyła różne kursy filmowe m.in. warsztaty reportażu filmowego, norwesko-polskie warsztaty filmowe – grupa dokumentalna oraz kurs scenopisarstwa w Akademii Filmu Historycznego.

Buddyzmem interesuje się od wielu lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.

Marcin Fabjański

Dr Marcin Fabjański napisał doktorat z filozofii porównawczej i spędził ponad dwa lata na intensywnych odosobnieniach medytacyjnych w klasztorach i centrach medytacyjnych w Azji, USA i Europie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika filozofii praktycznej pt. „Stoicyzm uliczny”, innych książek, a także autorem nagradzanych powieści i scenariuszy oraz laureatem m.in. prestiżowego Grand Press i nagród American Press Association. Powtórzył pieszą wędrówkę śladami niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichte z Lipska do Königsbergu. Wykłada, pisze dla polskich magazynów. Jest twórcą Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii w Trevi Nel Lazio, niedaleko Rzymu (www.selfoff.com).

Marcinów Piotr

Filozof, współzałożyciel portalu Joga-abc.pl, nauczyciel jogi. Od ponad 20 lat zgłębia filozofie wschodu, praktykuje jogę i medytacje.

Marek Mejor

Prof. Marek Mejor, znawca kultury i religii dawnych Indii, uczony z Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Pracowni Studiów nad Buddyzmem. Autor i tłumacz wielu Książek na temat Buddyzmu, Indii oraz Tybetu: min. “Buddyzm”, Jak modlą się buddyści. Antologia modlitw “, “Buddyzm: powstanie - dzieje - nauka “, “Klasyczny język tybetański”, “Zagadnienie nirwany według therawadinów cejlońskich” . W latach 2003-2012 prezes Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego.

Piotr Jagodziński

Piotr Jagodziński - ur. 2 lipca 1980 roku - twórca (2007) i redaktor naczelny portalu Sasana.pl - w 2009 w Birmie pod przewodnictwem Ashin Tejaniya wyświęcony na mnicha buddyjskiego jako Vilāsa Bhikkhu, uzyskał dyplom na Uniwersytecie Theravādy (I.T.B.M.U.), po roku przeniósł się na Sri Lankę, gdzie między innymi odbył odosobnienie z Ajahnem Brahmavamso. W 2011 zrzucił mnisie szaty, pozostając świeckim wyznawcą - upāsaka. W 2016 po raz wtóry wdział mnisie szaty w klasztorze Sāsanārakkha, w Malezji, i dostał od swojego nauczyciela nowe imię - Vilāsadhammika. W 2017, po raz wtóry zrzucił mnisie szaty. Po okresie podróży po świecie i robieniu filmów dokumentalnych, wrócił do Polski i obecnie tłumaczy sutty kanonu pāḷijskiego w projekcie, który można wesprzeć tutaj: https://patronite.pl/TheravadaPL

Varapanyo Bhikkhu

Rozpoznałem Buddę jako swego nauczyciela w wieku lat czternastu, na początku lat osiemdziesiątych ale oprócz formuły współzależnego powstawnia, którą znałem a której oczywiście nie rozumiałem - z Suttami Pali zaznajomiłem się dopiero w 2003 roku. Przez ponad rok byłem samanerą w tradycji Koreańskiego Zen i zdążyłem zaliczyć dwa Kjolcze - trzymiesięczne medytacje, jedno w Falenicy, jedno w Korei. Szczególnie lubiłem pokłony - przez dłuższy czas robiłem nocną praktykę od godziny 24 do 02 z tysiącem pokłonów i dokładałem kolejny tysiąc w dzień. W sumie dalej uważam je za dobrą praktykę, niestety zdrowie już nie to i moją podstawową praktyką formalną jest medytacja chodzona, choć siedzenie w nocy też ma dla mnie swoje uroki.

Zdzisław Leon Nikuli