monk.JPG

Dzień z życia młodego mnicha buddyjskiego. Tapassī Bhikkhu opowiada w filmie swoje codzienne obowiązki jak również podstawy doktryny buddyjskiej.

David Briggs stał się Bhikkhu Tapassī 11 lipca 2007 po trzech latach spędzonych w klasztorze. W wieku 19 lat Tapassī stał się najmłodszym mnichem wyświeconym w leśnej tradycji szkoły Theravāda w malowniczo położonym klasztorze Santi Forest między Sydney i Canaberrą w Australii. Ten krótki film opowiada jak wygląda życie i obowiązki mnichów od świtu do zmierzchu. Mnich dzieli się refleksjami, komentując zarówno rzeczywistość świeckiego życia jak też ostateczną prawdę zawartą w Dhammie Buddhy.

Film ten zdobył nagrodę jury podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Buddyjskich jaki odbywa się na Sri Lance. Kręcony był w klasztorze Santi Forest w Bundanoon NSW (Australia). Premiera odbyła się podczas Mitra Buddhist Conference w 2008 roku, jako część trylogii "Życie poza miska żebraczą" ("Life Beyond the Begging Bowl" )

"Ludzie myślą, że bycie mnichem to uciekanie od świata, lecz jeśli zaczną żyć w klasztorze przez pewien czas zdadzą sobie sprawę że nie ma dokąd uciekać ponieważ zawsze musimy pracować z naszym umysłem"

Planowana była następna część filmu. Jednak 6 kwietnia 2009 roku Bhikkhu Tapassi zdjął mnisie szaty, wracając do świeckiego imienia i nazwiska David Martin Briggs.

Tłumaczenie: Portal Sasana.pl