images.jpg

Saranaloka jest organizacją non profit, założoną w 2005 roku przez grupę świeckich praktykujących w celu sprowadzenia mniszek do Stanów Zjednoczonych. Obecnie w Aloka Vihara (San Francisco) przebywają mniszki, które uczą i szkolą kobiety, by mogły stać się bhikkhuni.

Film jest opowieścią o tworzeniu miejsca i szans dla mniszek (bhikkhuni), które zwykle dostępne są tylko dla mnichów (bhikkhu).

W filmie występują:

Ayya Anandabodhi - pierwszy raz zetknęła się z naukami Buddhy jako nastolatka, co wywołało w niej głębokie zainteresowanie ścieżką Przebudzenia Buddhy. Praktykuje medytację od 1989 roku i mieszkała w klasztorach w Wielkiej Brytanii (Amaravati i Chithurst), od 1992 przez 18 lat.

W 2009 roku przeniosła się do USA na zaproszenie Saranaloka Foundation, aby pomóc w ustanowieniu Aloka Vihary, klasztorze szkolącym kobiety na bhikkhuni, gdzie obecnie mieszka. W 2011 roku poświeciła swoje vassa (lata spędzone jako mniszka) w linii Ajahn Chah'a, w celu pełnego wyświęcenia jako bhikkhuni. Nauki i przykład Ajahn Chah'a nadal wpływa i inspiruje ją w jej praktyce i nauczaniu.

Ayya Santacitta - urodziła się w Austrii i praktykuje medytację od 1988 roku. Jej pierwszym nauczycielem był Ajahn Buddhadasa, który wzbudził jej zainteresowanie życiem monastycznym. Swój trening jako bhikkhuni przeszła zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie od 1993 r., przede wszystkim w linii Ajahn Chah'a.

Od 2002 roku integruje nauki dzogczen w swojej praktyce. Ayya ​​Santacitta jest współzałożycielem Aloka Vihary, gdzie mieszka od 2009 roku i otrzymała pełne święcenia bhikkhuni w 2011.

Siostra Jayati - urodziła się w Anglii w 1974 roku. Po raz pierwszy spotkała się z naukami Buddhy w wieku dwunastu lat. Poczuła głębokie poczucie współbrzmienia z naukami o metcie i postanowiła wdrażać je w życiu.

Od 1986 r. kontynuowała uczestniczenie w odosobnieniach i rozwój praktyki medytacji, która w coraz większym stopniu stawała się najważniejszym punktem w jej życiu. Ostatecznie doprowadziło to ją do decyzji wyświęcenia się jako nowicjuszki w klasztorze Amaravati w 2007 roku, aby w pełni poświęcić swoją energię na praktykę. Po spędzeniu trzech i pół roku na szkoleniu w Amaravati i Chithurst postanowiła odwiedzić Aloka Viharę. Wtedy też zdecydowała się dołączyć do Ayya Anandabodhi i Ayya Santacitta w pracy nad tworzeniem Theravadyjskiej wspólnoty klasztornej dla kobiet.

W maju 2011 przeniosła się do USA. Anagarika Maria przyjęła śluby samaneri w Aloka Vihara 29 września 2012 roku. Teraz nazywa się Siostra Jayati.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://saranaloka.org/

Czas trwania: 14:28

Transkrypcja: Aleksandra Łobacz
Tłumaczenie: Magdalena Kamińska
Redakcja polska: Marta Makówka
Napisy: Portal Sasana.pl