KLIKNIJ TUTAJ - POSŁUCHAJ NA SOUNDCLOUDZIE

Gdy nasz umysł popada w obsesje na punkcie obiektu naszych pragnień, mamy tendencje wytwarzania nierealistycznych wyobrażeń na jego temat. Tkwimy w najlepszych chwilach z przeszłości lub wspominamy najlepsze możliwe doświadczenie, jakie mieliśmy w związku z tym obiektem. Nasze oczekiwania są wysokie. “Tym razem będzie tak, jak nigdy dotąd!”. Zapominamy o tych wszystkich razach, gdy sięgnięcie po ten obiekt nas ostatecznie zawiodło. Nie zastanawiamy się nad tym, jak będziemy się czuli, gdy przyjemność minie. Mądre myśli są zatracone w tłumie pozostałych. Są jak zrzędliwy starzec na przyjęciu. Usidleni przez pragnienie, gubimy swój dotychczasowy kontekst i cel.

By umiejętnie poruszać się w świecie zmysłowych pragnień, niezbędna jest dociekliwość. Co odczuwam w tej chwili? Co naprawdę czuję? Jak to jest czuć pełną satysfakcję? Jak ważne jest dla nas to uczucie? Ile czasu powinniśmy poświęcić na poszukiwanie ulotnych przyjemności tego świata? I jak długo zajmie nam nauczenie się tego, jak odpuścić wszystko, co przyćmiewa stabilny, wewnętrzny spokój. Jak to jest pragnąć? Fizycznie? Mentalnie? Czy to przyjemne? Jakie to uczucie, gdy dostaniesz to, czego chcesz? Przyjrzyj się uważnie. Czy jest to przyjemność bez skazy? Czy chwilami nie odczuwamy obojętności, a nawet chwilowej awersji do niej? Jak to jest obawiać się utraty tej przyjemności? Jakie uczucie towarzyszy nam gdy ją utracimy?

Jeżeli nasze umysły są uwięzione przez świat przyjemności zmysłowych, nie oznacza to, że jesteśmy źli. Oznacza to, że nie rozwinęliśmy w sobie odpowiedniej siły obserwacji.


O autorze

jayasaro.jpg

Jayasaro Ajahn
zobacz inne publikacje autora

Ajahn Jayasaro (Shaun Chiverton) urodził się na wyspie Wight w Anglii w 1958. Dołączył jako anagarika do zgromadzenia mnichów prowadzonego przez Ajahn Sumedho w trakcie odosobnienia pory deszczowej w 1978.

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Źródło: notka w angielskim z dnia 26-8-23

Tłumaczenie: anonimowy wolontariusz
Grafika: Patrycja Górczyk
Czyta: Robert Błaszczyk

Image0001%20%281%29.png

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas lub wesprzyj nas finansowo.
POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)
KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020