Mudito Bhikkhu

Ajahn Mudito urodził się w niewielkiej wiosce w północnej Finlandii. Po ukończeniu służby wojskowej udał się do Stanów Zjednoczonych, gdzie uczęszczał do szkoły kucharskiej i przez kilka lat pracował w zawodzie w ekskluzywnych nowojorskich hotelach. Jego długotrwałe zainteresowanie buddyzmem ewoluowało i zaczął praktykować medytację z rozmaitymi grupami w Ameryce. Poszukiwał swojej drogi u wielu nauczycieli, ale ci których spotykał wydawali mu się albo zbyt wyniośli, albo zbyt nudni.

Ñanamoli Thera

Bhikkhu Ñanamoli (1905-1960) (Osbert Moore) urodził się w Anglii i ukończył Exeter College, w Oxfordzie. W 1948 przybył do Sri Lanki gdzie wyświecił sie na mnicha w następnym roku. Przez 11 lat spędzonych jako buddyjski mnich przetłumaczył z jezyka palijskiego na przystępny angielski kilka z trudniejszych tekstów kanonu Theravady, w tym między innymi Visuddhimaggę. Jego wstępne tłumaczenie Majjhima Nikayi zostało zredagowane i poprawione przez Bhikkhu Bodhi'ego a następnie wydane jako "The Middle Length Discourses of the Buddha" (Somerville: Wisdom Publications, 1995). Kilka innych jego książek ("Mindfulness of Breathing", "The Life of the Buddha"), zostało wydanych przez Buddhist Publication Society.

Nanavira Thera

Ñāṇavīra Thera, właśc. Harold Edward Musson (ur. 5 stycznia 1920 w Aldershot, zm. 5 lipca 1965 w Bundali) — brytyjski mnich buddyjski w tradycji [wikipedia.pl:Theravāda].

Nyanaponika Thera

Nyanaponika Thera (1901–1994) był niemieckim Żydem i jednym z bardziej cenionych buddyjskich mnichów-badaczy. Był współzałożycielem wydawnictwa buddyjskiego Buddhist Publication Society (BPS) w Kandy na Sri Lance. Uznanie przyniosły mu teksty z zakresu buddyzmu, na przykład klasyczna dziś pozycja „Serce buddyjskiej medytacji”.

Nyanasatta Thera

Czcigodny Nyanasatta Thera (1908–1984), właść. Martin Novosad, urodzony w Vizovicach na Morawach. W 1938 roku, w wieku trzydziestu lat, wyjechał na Sri Lankę, gdzie został mnichem buddyjskim. W 1940 roku przeniósł się do Bandāraweli, gdzie założył Verdant Hermitage i gdzie przebywał do 1982 roku.

Nyanatiloka Mahathera

Czcigodny Nyanatiloka Mahathera (prawdziwe imię: Florus Anton Gueth) - urodził się w 1878 roku w Niemczech, zmarł w Colombo, Sri Lanka w 1957 roku.

Czcigodny Nyanatiloka Mahathera był pierwszym z kontynentalnej części Europy, który został wyświęcony na buddyjskiego mnicha. Jest uznawany za jednego z czołowych, współczesnych propagatorów buddyzmu Theravada w XX wieku.

Pandita Sayadaw U

Sayadaw U Pandita (Burmese: ဆရာတော် ဦးပဏ္ဍိတ, pronounced [sʰəjàdɔ̀ ʔú pàɴdḭta̰]; also Ovādacariya Sayādaw U Paṇḍitābhivaṃsa; 28 July 1921 – 16 April 2016) was one of the foremost masters of Vipassanā.[1] He trained in the Theravada Buddhist tradition of Myanmar. A successor to the late Mahāsi Sayādaw, he has taught many of the Western teachers and students of the Mahāsi style of Vipassanā meditation. He was the abbot of Paṇḍitārāma Meditation Center in Yangon, Myanmar.

Piyatissa Thera

Czcigodny Piyatissa jest doświadczonym mnichem ze Sri Lanki. W Wielkiej Brytanii przebywa od szesnastu lat. Posiada doświadczenie medytacyjne jak również wszelkiego rodzaju teoretyczne aspekty buddyzmu. Jest także regularnym uczestnikiem wielu spotkań i konferencji międzyreligijnych.

Punnadhammo Ajahn

Arrow River Forest Hermitage jest Theravadyjskim klasztorem i ośrodkiem medytacyjnym w północnym Ontario, pięćdziesiąt mil na południowy zachód od Thunder Bay stworzone z 92 akrów ziemi w przepięknym lesie mieszanym. Arrow River Community Center zostało założone przez Kema Anandę w 1975 roku. Czcigodny Punnadhammo rozpoczął tam praktykę w 1979 r., gdzie spędził rok odosobnienia w 1988/89. Następnie udał się do Tajlandii aby wyświecić się na bhikkhu.

Sambodhi Bhikkhu

Czcigodny Sambodhi urodził się w połowie lat sześćdziesiątych w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów na świecie, który wtedy nazywany był Czechosłowacją, a obecnie Republiką Czeską. Wychowany jako ateista, od wczesnych lat bardzo interesował się "twardą" nauką, skończył jako absolwent studiów z matematyki i fizyki.

Silananda U Sayadaw

Czcigodny Sayadaw U Silananda (1927-2005) urodzony w Mandalay, w Birmie (dzisiejszy Myanmar). W 1943 wstąpił do klasztoru, stając się nowicjuszem, by po czterech latach otrzymać pełne święcenia mnisie.

Sona Ajahn

Ajahn Sona został wyświęcony w trakcie pierwszej fali zainteresowania Zachodu theravadą i jest obecnie opatem buddyjskiego klasztoru Birken Forest w Kanadzie. Po ponad trzydziestu latach spędzonych w szatach, jego najbliżsi uczniowie nazywają go "Luang Por" ("Czcigodny Ojciec") - jest to tradycyjny tytuł nadawany starszym mnichom tajskiej tradycji leśnej.

Sucinno Ajahn

Czcigodny Ajahn Suchin Sucinno ukończył studia prawnicze w Dhammasaat Uniwersytetu. Praktyka Dhammy wiele dla niego znaczyła. Był uczniem Luang Pu Lui przez wiele lat, a następnie, po usłyszeniu o dobrej reputacji Luang Pu Dune przybył do niego by z nim praktykować. Ostatecznie został wyświęcony. Spędził z Luang Pu pewien czas, by dostać pozwolenie, aby móc wywędrować w poszukiwaniu samotności.

Suddhāso Bhikkhu

Bhante Suddhāso jest mnichem buddyjskim żyjącym w New Jersey, USA. Jest jednym ze współzałożycieli Buddhist Insights, organizacji non-profit, której celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktu pomiędzy ludźmi świeckimi i monastyczną wspólnotą buddyjską.

Sujato Bhikkhu

Bhante Sujato (Anthony Best) urodził się 4.11.1966 r. w Perth (Zachodnia Australia). Wychowywał się w liberalnej, katolickiej rodzinie, uczęszczał do szkoły Christian Brothers. Zafascynowany naukową wizją świata, a w szczególności teorią względności, odrzucił chrześcijaństwo, gdy był jeszcze nastolatkiem.

Sumedho Ajahn

Ajahn Sumedho - urodzony w Ameryce, jest uznaną postacią w tajskiej Leśnej Tradycji oraz buddyzmu therawada na Zachodzie. Tajski termin „ajahn" nie jest imieniem, lecz tytułem oznaczającym „nauczyciela". Jednak równie często jest on nazywany przez studentów czułym "หลวงพ่อ", czyli „czcigodny ojcze". Przez 40 lat swojej działalności, Ajahn Sumedho wyświęcił wielu swych uczniów na bhikkhu (w pełni wyświęconych mnichów), a obecnie jest najprawdopodobniej jednym z najstarszych mistrzów therawady żyjących na Zachodzie.

Sunlun Sayadaw

Sunlun Sayadaw (ur. U Kyaw Din; 1878 - 1952) był znanym birmańskim nauczycielem buddyjskim (sayadawem) i mistrzem medytacji vipassany. Zgodnie z birmańską tradycją, został nazwany tak jak wioska Sunlun, z której pochodził, znajdująca się w pobliżu Myingyan w środkowej Birmie.

Sunyo Bhikkhu

Czcigodny Sunyo jest mnichem z klasztoru Bodhinyana, uczniem Ajahna Brahma.

Suwat Suvaco Ajahn

Ajaan Suwat Suvaco (ur. 29 sierpnia 1919 r., zm.5 kwietnia 2002 r. w Buriram w Tajlandii) – buddyjski mnich, założyciel czterech klasztorów w zachodnich Stanach Zjednoczonych. W wieku 20 lat został wyświęcony i dwa lub trzy lata później został uczniem Ajaan Funn Acaro. Pobierał także przez krótki okres czasu nauki od Ajaana Muna.

Tejaniya Ashin

Sayadaw U Tejaniya rozpoczął praktykę buddyjską jako nastolatek w Birmie pod przewodnictwem Sayadawa Shwe Oo Min'a (1913–2002). Będąc osobą świecką, po zakończeniu swojej kariery jako biznesmen, w 1996 roku zdecydował się zostać mnichem. Od tamtej pory naucza medytacji w ośrodku Shwe Oo Min Dhammasukha Tawya w Yangon, w Birmie [obecna nazwa kraju - Myanmar].

Thanissaro Bhikkhu

Thanissaro Bhikkhu (Geoffrey DeGraff) (1949 - ) jest amerykańskim buddyjskim mnichem tajskiej leśnej tradycji Kammatthana. Po ukończeniu historii europejskiej w Oberlin College w 1971 roku wyjechał do Tajlandii gdzie uczył się medytacji u Ajaana Fuang Jotiko, ucznia Ajaana Lee.

Vimalaramsi Bhikkhu

Bhante Vimalaramsi od ponad 40 lat praktykuje i naucza medytacji. Przedstawia medytację w kontekście najwcześniejszych tekstów buddyjskich, by zgłębić prawdziwe nauki Buddhy.

Viradhammo Ajahn

Czcigodny Ajahn Viradhammo urodził się w Esslingen, w Niemczech w 1947 roku, w rodzinie łotewskich emigrantów. Wyjechał z rodzicami do Kanady, gdy miał pięć lat. Studiował inżynierię na Uniwersytecie Toronto, jednak życie akademickie go rozczarowało, więc w 1969 roku przerwał studia i wyjechał do pracy w Niemczech, by następnie rozpocząć podróżowanie, żeby poznać świat i doświadczyć innych kultur. W późniejszym czasie, kiedy mieszkał w Indiach, zetknął się z buddyzmem, dzięki temu, że spotkał sāmaṇerę Bodhesako, który zapoznał go z pismami czcigodnego Ñāṇavīry. Dotarł w końcu do Tajlandii, gdzie w 1973 roku został nowicjuszem w Wat Mahathat, a w roku następnym przyjął pełne święcenia w Wat Pah Pong od Ajahna Chaha. Był jednym z pierwszych mieszkańców w innym klasztorze – Wat Pah Nanachat.

Walpola Rahula

Walpola Rahula (1907–1997) był buddyjskim mnichem, uczonym i pisarzem. Był jednym z największych syngaleskich intelektualistów XX wieku.

Webu Sayadaw

Webu Sayadaw urodził się szóstego dnia po nowiu w miesiącu Tabaung w roku 1257 według kalendarza birmańskiego (17 lutego 1896r) w Ingyinbin niewielkiej wiosce koło Shwebo w górnej Birmie. Pierwszą ordynację otrzymał w wieku dziewięciu lat, otrzymując imię Shin Kumara. Mając dwadzieścia lat został ordynowany na pełnoprawnego członka Sanghi, jednocześnie zmieniając imię na U Kumara. “Webu Sayadaw”, co oznacza “święty nauczyciel z Webu” jest tytułem nadanym mu po tym jak został w pełni wykwalifikowanym nauczycielem.

strona 2 z 2« poprzednia12