KLIKNIJ TUTAJ - POSŁUCHAJ NA SOUNDCLOUDZIE

(…)
Pracowałem kiedyś jako zbieracz kwiatów w Holandii - bo co się robi w Holandii, prawda? Robimy też inne rzeczy, ale ja zbierałem kwiaty. Robiłem to w wakacje w szkole średniej. Cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli zbierałem te kwiaty. W niedzielę zawsze była wypłata. Czy idąc do pracy w poniedziałek myślałem, że dostanę wypłatę? Czy może powinienem chodzić tylko w niedzielę? Bo to wtedy przecież mi płacą. Byłoby milo, gdyby nam płacili każdego dnia.

Z medytacją jest dokładnie tak samo: nie zawsze jest dzień wypłaty. Czasami nie jest to takie przyjemne, pojawia się niepokój, zmęczenie czy nawet gniew - ale wtedy właśnie powinniśmy z tym pozostać i pozwolić sobie w tym być. I uświadomić sobie, że to też jest część życia. I to jest tak samo część medytacji, jak te dni, kiedy jest przyjemnie. Właśnie wtedy, kiedy medytacja jest naprawdę przyjemna, to są te dni wypłaty. Kiedy medytujemy i jesteśmy pełni niepokoju, gniewu, napięcia, wtedy uczymy się akceptować, że to też jest częścią życia.

To jest właśnie lekcja, że takie jest życie, że nie możemy rozkazać ciału czy umysłowi, by były takie czy takie, by czuły tak czy tak. Uczymy się akceptować nasze ciała i umysły takimi, jakimi są. Czasami akceptujemy to tak głęboko, że stajemy się naprawdę spokojni, ale to nie znaczy, że kiedy nie osiągasz tego spokoju, robisz coś źle. Wtedy jest po prostu poniedziałek.

O autorze

thumbnail.jpg

Sunyo Bhikkhu
zobacz inne publikacje autora

Czcigodny Sunyo jest mnichem z klasztoru Bodhinyana, uczniem Ajahna Brahma.

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Tłumaczenie: Piotr Płaneta (https://www.youtube.com/c/Sunyanando)

Image0001%20%281%29.png

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/