VenerableMettaji8ttfz_300x300.jpg

Bhikkhu Mettaji uważa się za szczęściarza, ponieważ dostał szansę wyświęcenia się jako mnich w klasztorze Bodhinyana w późnych latach swojego życia, co jest rzadkim a bardzo cennym darem. Jego poszukiwania ostatecznej prawdy zaczęły się dawno temu w Europie, kiedy był jeszcze nastolatkiem, ale doprowadziły go do ślepych zaułków. Obecnie, mając ponad sześćdziesiąt lat wierzy, że znalazł dziesięć lat wcześniej prawdziwe nauki w buddyzmie theravady. Przebywanie i uczenie się w klasztorze Bodhinyana umożliwiło mu znalezienie prawdziwej Dhammy. Dobrzy ludzie z mettą wspierali go przez trudne dla niego lata. W wyrażaniu miłującej dobroci często przychodzą mu na myśl jego ojciec, jak również jego dwójka dzieci, które są już teraz dorosłymi ludźmi. Czy rodzina nie jest jednym z naszych najlepszych nauczycieli, nawet gdy sprawy nie idą najlepiej?

W 2009 roku w Sydney miał szczęście spotkać byłego mnicha z tajskiej tradycji leśnej, który był zarazem jednym z opiekunów Ajahna Chah. Wkrótce odkrył, że wszystkie nauki Buddhy są bardzo szczere i rzetelne, są w stanie przejść próby doświadczalne, jakie możemy przeprowadzić na sobie. W suttach nie ma dróg na skróty, a Szlachetna Ośmioraka Ścieżka rzeczywiście stopniowo redukuje cierpienie.

Próbował połączyć praktykę buddyjską z kilkoma rolami na wyższych stanowiskach, które zajmował w sektorach finansowo-charytatywnych w Sydney, ale szybko zauważył, że jego współpracownicy będą praktykować tylko wtedy, gdy będą tego chcieli!

Uważa za błogosławieństwo to, że Ajahn Brahmavamso był jego nauczycielem wyświęcającym, i że ma dostęp do nauk innych wspaniałych mnichów, takich jak Ajahn Brahmali, Bhante Sujato czy Bhikkhu Bodhi. Cóż za bogactwo! Jego imię - Mettaji - pochodzi od mnicha z czasów Buddhy i przekłada się je jako "zwycięstwo przez miłującą dobroć". Taka jest też jego dewiza, którą chce spełnić w swojej praktyce i w spotkaniu z każdym, gdziekolwiek.

Tłumaczenia artykułów Mettaji Bhikkhu

Wersja na stronie DOWNLOAD
Mowa Dhammy online 26.03.2023 - Nagranie mowy Dhammy i sesji medytacyjnej odbyło się 26.03.2023 w ramach comiesięcznych spotkań z Australijską Sanghą BSWA. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg