W tym dziale umieszczamy recenzje książek buddyjskich wydanych na polskim rynku, promujemy także pozycje wydawnicze objęte patronatem medialnym Portalu Sasana.pl - rezerwujemy sobie prawo do wyboru naszym zdaniem najlepszych książek.

Reexamining Jhāna - recenzja

small.jpg

Napisał: Piotr Jagodziński

Prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych jhānami – tłumaczonych na język polski jako wchłonięcia, absorpcje, wysokie stany medytacyjne. Akademickie podejście do tematu, pełne przypisów i cytatów z kanonu pāḷijskiego i komentarzy, co krok zaskakujące czytelnika świeżym, czasem kontrowersyjnym podejściem do tematu.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Śnieg w środku lata - recenzja

small.jpg

Napisał: Michał Pasternak

[Sayadaw U Jotika] jest zapalonym czytelnikiem. Poza literaturą stricte buddyjską lubi poezję oraz książki z zakresu zachodniej psychologii i filozofii. W swoich listach, poza Buddhą często cytuje sentencje Sokratesa, Arystotelesa, Nietzschego czy Freuda. Interesuje go też religioznawstwo. Przez wiele lat studiował buddyzm, chrześcijaństwo, islam, judaizm i hinduizm. (…)
Książka ta jest warta uwagi, gdyż dzięki niej możemy poznać świat widziany z perspektywy mnicha buddyjskiego. Publikacja dostarcza wielu informacji na temat sposobu myślenia Birmańczyków. W naszym kraju wiedza o kulturach pozaeuropejskich, jak i o innych religiach jest nadal bardzo mała. Zagadnień tych nie uwzględnia się w programach nauczania szkół – dlatego też wszelkie publikacje tego typu są bardzo potrzebne.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Głodna tygrysica - bajki buddyjskie

small.jpg

Tradycyjne kultury mądrze unikają podziału swej spuścizny na literaturę dla dzieci i dla dorosłych, stawiając pytania istotne dla każdego, bez względu na wiek: Co jest dobre? Co jest złe? Jak było niegdyś? Jaki jest właściwy sposób życia? Dżataki odnoszą się do takich pytań nie poprzez filozofię, lub ustalony opis świata, lecz przez żywą demonstrację funkcjonowania wartości moralnych i duchowych w naszym życiu. Ich uniwersalne przesłanie to współczucie, szacunek i miłość do wszystkich form życia, odwaga, wytrwałość, pogoda ducha i wiara.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, ludzie.

small.jpg

Napisał: Wojciech Czypicki

Zgodnie z obietnicą z podtytułu w książce znajdziemy zarówno wyjaśnienia ważnych doktryn i pojęć buddyjskich, zwyczaje i niespodzianki czekające na odwiedzających Tajlandię oraz spotkania autora z ludźmi. Dzięki takiej mieszance, książkę czyta się lekko i z zainteresowaniem. Relacja z podróży, która jest nie tylko rozrywką, ale pozwala dowiedzieć się czegoś ciekawego i do tego dostarcza garść praktycznych informacji, dla tych, którzy jedną nogą są już w Tajlandii.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Podstawowa metoda medytacji

small.jpg

Drugie, poprawione wydanie książki Ajahn Brahmavamso, który w przystępny sposób omawia podstawy medytacji buddyjskiej, bazującej na oddechu. Książka ta także wydana na papierze przez Fundację "Theravada" - wydrukowana i dostępna za darmo w ramach Dhamma-dāna. Więcej informacji na stronie Sasana.pl oraz Theravada.pl

Przeczytaj całą książkę | Napisz swoją opinię o książce

Opowieści buddyjskie

OK%C5%81ADKA.jpg

Napisał: Piotr Jagodziński

Nie widzę na polskim rynku wydawniczym lepszego wprowadzenia do buddyzmu niż ta książka. Polecam ją wszystkim, zarówno zaangażowanym buddystom jak też osobom szukającym i rozpoczynającym dopiero przygodę na ścieżce. Przede wszystkim jednak polecam ją nie-buddystom, by mogli dzięki niej odczuć, że dobro, współczucie, mądrość i oświecenie to rzeczy uniwersalne, które łączą nas wszystkich.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Stoicyzm uliczny

OK%C5%81ADKA3.jpg

Napisał: Wojciech Czypicki

Pomimo kilku nawiązań do buddyzmu, książka nie jest skarbnicą wiedzy o Dhammie (w końcu ma dotyczyć stoicyzmu). Nie stoi za to z Dhammą w sprzeczności i skłania do przemyśleń na temat nietrwałości, iluzji “ja” i stosunku do cierpienia. A to już wystarczający powód by po tą książkę sięgnąć.

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce

Medytacje buddyjskie

OK%C5%81ADKA2.jpg

Napisał: Piotr Jagodziński

Słowa są skrótami - pokazują pojęcia (jak dukkha) i wyjaśniane są przy pomocy innych pojęć. Tak wygląda normalna komunikacja międzyludzka. Co jednak z pewnymi doświadczeniami, które staramy się opisać? Kwestia brzmi - czy warto cokolwiek pisać o medytacji? Czym w ogóle jest medytacja, czy jest sens pisania podręczników na ten temat i co mówił o tym sam Buddha w kanonie palijskim? Wreszcie - o czym jest książka Bhante Henepoli Gunaratany "Medytacje buddyjskie" i czy warto po nią sięgać?

Przeczytaj całą recenzję | Napisz swoją opinię o książce