POWRÓT DO SŁOWNIKA


Mowa wygłoszona przez Buddhę w odpowiedzi na pytanie Sāriputty, które rozpoczyna się od słowa kiṃsīla.

Sāriputta odwiedził Buddhę wraz z młodym mnichem, synem przyjaciela swego ojca. Chłopak wstąpił do Zakonu inspirując się Sāriputtą, który porzucił swój majątek na rzecz bezdomności. Niemniej chłopak nie był w stanie osiągnąć żadnego wyższego osiągnięcia. Sāriputta zapragnął, by mnich wysłuchał pouczenia Buddhy. Stąd to pytanie (SnA.i.331).

Kto pragnie osiągnąć najwyższy cel, winien okazywać szacunek starszym (mądrością, wiedzą, koncentracją, etc.), nie zazdrościć innym ich osiągnięć, powinien z uwagą słuchać Dhammy, pracować pilnie, ćwiczyć się w powściągliwości– winien poświęcić się Dhammie.

Jest to dziewiąta sutta w Cūla Vagga w Sutta Nipācie. Nazwa pochodzi od pierwszego słowa z pytania Sāriputty – ‘kiṃsīla’.


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook


POWRÓT DO SŁOWNIKA


Słownik w języku angielskim

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

64px-Heckert_GNU_white.svg.png

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:

Uznaniem autorstwa może być przypis wskazujący na adres strony internetowej odwołujący się do tego dzieła.