Plik z napisami do ściągnięcia STĄD (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz "zapisz jako")

Więcej powiem o tym jutro. To była mała zapowiedź.

Pytanie: „Mam wielkie trudności z zasypianiem każdej nocy. Czy jakaś prosta technika medytacji może mi w tym pomóc? Będę wdzięczny za radę”.

Posłuchaj jednego z moich wykładów. To niesłychane, jak często mowy wygłaszane przez mnichów działają na ludzi usypiająco. To dlatego, że jesteśmy spokojni i łagodni.

OK – problemy z zasypianiem każdej nocy. Czuwaj w nocy, a śpij w ciągu dnia.To niesłychane, jak wielu ludzi nie potrafi tak naprawdę medytować. Nie umieją siedzieć wyprostowani, ponieważ wciąż zasypiają. Połóż się na łóżku i medytuj – wtedy zaśniesz. A kiedy spróbujesz zasnąć, okaże się, że medytujesz. Użyj odwrotnej psychologii. Nie próbuj zasnąć, staraj się czuwać, a wtedy zaśniesz. Tak jest, czyż nie? Zdarzyło się tak wielokrotnie.

Pewnego razu, kilka lat temu, miałem pewne trudności z zaśnięciem. Pewnie za dużo wypiłem herbaty lub kawy. Ale kiedy tylko sobie mówiłem: „Tak, teraz zasnę, naprawdę chcę zasnąć, naprawdę muszę zasnąć, muszę jutro wstać wcześnie rano, muszę wygłosić mowę, muszę to zrobić, jeśli nie zasnę, będę w dużych tarapatach”. Oczywiście ten niepokój nie pozwalał mi zasnąć. Zamiast tego pomyślałem, że dla mnie, jako mnicha, łóżko jest najwygodniejszym miejscem na świecie. Po pierwsze, nikt nie zadaje mi pytań. Jestem wyciszony i jest mi bardzo wygodnie. Czy wasze łóżka są wygodne? Miłe i przytulne? Świetnie. Dlaczego chcecie zmarnować tak piękne doświadczenie, idąc zwyczajnie spać? Połóżcie się więc… Och, jak przyjemnie. Kto chce iść spać? Jest tak przytulnie i miło, naprawdę chcę się tym nacieszyć, nie chcę zasypiać. Chcę tylko cieszyć się komfortem i przytulnością. Wtedy, oczywiście, zasypiacie.

Tak właśnie zrobiłem. „Nie chcę zasypiać, jest mi zbyt przytulnie i wygodnie”. I oczywiście chwilę później… Wiedziałem, że obudzę się po dobrze przespanej nocy. Powtórzę: nie próbuj zasnąć. Po prostu ciesz się wygodą. Innymi słowy, ciesz się chwilą, wtedy się zrelaksujesz.

Powiem więcej na ten temat, ale zostało nam jeszcze kilka pytańzanim skończymy na dzisiaj.

O autorze

brahm.jpg

Brahmavamso Ajahn
zobacz inne publikacje autora

Czcigodny Ajahn Brahmavamso Mahathera (znany jako Ajahn Brahm), właściwie Peter Betts, urodził się w Londynie 7 sierpnia 1951 roku. Obecnie Ajahn Brahm jest opatem klasztoru Bodhinyana w Serpentine w Australii Zachodniej, Dyrektorem ds. Duchowych Buddyjskiego Towarzystwa Stanu Australia Zachodnia, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Wiktoria, Doradcą ds. Duchowych przy Buddyjskim Towarzystwie Stanu Australii Południowej, Patronem Duchowym Bractwa Buddyjskiego w Singapurze oraz Patronem Duchowym ośrodka Bodhikusuma Centre w Sydney.

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Oryginał można znaleźć na tej stronie: LINK

Źródło: http://www.bswa.org

Tłumaczenie: Paweł
Redakcja polska: Alicja Brylińska

Image0001%20%281%29.png

Redakcja portalu tłumaczeń buddyjskich: http://SASANA.PL/