Gotrabhū

dosł. ten, który Wstąpił w Linię (Szlachetnych), czyli Dojrzały.

I. Moment Dojrzałości (gotrabhū-citta) jest ostatnim z czterech momentów impulsów (javana, porównaj viññān.a-kicca), które bezpośrednio poprzedzają wejście we Wchłonięcie (jhāna), lub w jedną z Ponad-światowych Ścieżek (patrz ariya-puggala, A.). Porównaj visuddhi VII.

II. Dojrzały. "Kto jest obdarzony tymi rzeczami, bezpośrednio po których wstępuje się na Szlachetną Ścieżkę (ariya-magga), tego nazywam Dojrzałym." (Pug 10).

W Komentarzu do tego zdania jest powiedziane: "Kto poprzez dostrzeganie Nibbāny pozostawia za sobą całą rzeszę światowych ludzi (puthujjana), rodzinę światowych ludzi, krąg światowych ludzi, charakter światowego człowieka i wkracza w rzeszę Szlachetnych, rodzinę Szlachetnych, krąg Szlachetnych i uzyskuje charakter Szlachetnego – taka istota jest nazywana Dojrzałym."

Poprzez ten stan świadomości jest rozumiany podobny do olśnienia etap pomiędzy stanem światowego człowieka a stanem Sotāpanna (patrz ariya-puggala). W tym znaczeniu - czyli jako dziewiąty z ariya-puggala - Gotrabhū jest wspomniany w A. IX, 10; X, 16.

POWRÓT