Podobny temat był poruszony w wątku wcześniejszym - świadomość w nauce Buddy.
Napisałem tam jak się mają ogniwa zależnego powstania, na przykładzie zarodka ludzkiego w macicy. Istnieje jakiś lepszy i prostszy sposób na wytłumaczenie tego?
Trzeba też pamiętać, że nie każda istota żywa musi być dołączona do sześciu zmysłów, to zależy od rodzaju istoty żywej.
Napiszę w jaki sposób to rozumiem:
Pierwsze ogniwo to nie tylko brak uważności, ale też brak wiedzy w połączeniu z brakiem umiejętności radzenia sobie, z którymś z trzech rodzajów pierwotnego łaknienia {taṇhā} - łaknienie zmysłowości, łaknienie stania się, łaknienie niestania się. Ten pierwotny apetyt jest odczuwany poprzez świadomość niesensoryczną {viññanam anidassanam}, która pojawia się najwcześniej (jeszcze przed jakąkolwiek intencją, przed zapoczątkowaniem ciągu żyć) z braku wiedzy, im większa niewiedza tym większy głód i strach. Zanieczyszczeniami tej świadomości są: pasje, awersje i złudzenia. Zanieczyszczenia, w połączeniu z pętami {saṃyojana, upādāna} nie wpływają bezpośrednio na intensywność głodu, ale utrudniają zrozumienie wszechświata, ograniczają możliwości rozwoju pożytecznych umiejętności, przysłaniają wiedzę na temat poprzednich żyć i utrudniają zdobywanie wiedzy. Czyli, w konsekwencji, ograniczają możliwości wyboru. Zanieczyszczenia te, i pęta, mogą być usunięte tylko samodzielnie.
Drugie ogniwo to intencja (wola i wybór) zaspokojenia, któregoś z rodzajów pierwotnego łaknienia. Jeżeli ta intencja przybiera określoną intensywność, dynamikę wzrostu i nakierowanie na konkretny rodzaj pożywienia, to następuje również wzrost świadomości sensorycznej {viññana}, która jest już trzecim ogniwem. W przypadku człowieka, koniec drugiego ogniwa zapoczątkowuje pojawienie się zarodka, po zapłodnieniu komórki jajowej.
Trzecie ogniwo świadomość sensoryczna {viññana} powstała w wyniku wcześniejszej, narastającej intencji do zaspokojenia łaknienia, poprzez przylgnięcie do pożywienia, charakterystycznego dla określonego rodzaju istoty żywej, która wcześniej wydała się atrakcyjna. Świadomość ta rozgałęzia się, lub pozostaje pojedyncza, w zależności od rodzaju istoty żywej. W przypadku człowieka to: świadomość związana z umysłem, dotykiem, smakiem, powonieniem, słuchem, wzrokiem.
Czwarte ogniwo przyjęcie do świadomości niesensorycznej {viññanam anidassanam} faktu dołączenia się do: rodzaju ciała i świadomości sensorycznych. W przypadku człowieka jest to płód w macicy, z zapoczątkowanymi zmysłami.
Dalsze ogniwa, przed narodzinami, są związane z procesem kształtowania się zmysłów, wzmacnianiem więzi z pożywieniem i rozwijaniem początkowej percepcji zmysłowej. Zapoznawanie się z wiedzą instynktowną, testowanie narządów. Kształtowanie świadomego kierowania ciałem, w celu zaspokojenia bardziej, lub mniej, rosnącego głodu.
Narastanie poprzedniego ogniwa wywołuje narastanie kolejnego ogniwa.
Analogicznie, wygasanie następnego ogniwa następuje poprzez wygasanie ogniwa poprzedniego.
Ważna jest wiedza o rodzajach istot żywych w kosmosie i wiedza o rodzajach pożywienia, które są związane z określonymi istotami żywymi, i dlaczego akurat ten typ pożywienia, a nie inny. Ma to wpływ na postrzeganie atrakcyjności określonego bytu, czyli ma wpływ na intencje pierwotne. Ale oczywiście najważniejsza wiedza dotyczy stopniowego, i zabezpieczonego, zwiększania uniwersalnej niezależności od zjawisk nietrwałych.
Istoty przywiązane do ciała fizycznego, będą instynktownie szukać głównie pożywienia fizycznego.
Istoty dowiązane do ciała subtelnego {rupa-loka}, będą zainteresowane kontaktem ze światłem, obiektami intelektualnymi, wiedzą, świadomością, o różnym stopniu subtelności i czystości.
Istoty bez ciała materialnego {arupa-loka} będą bardziej zainteresowane samą wolą umysłu, kontaktem z wymiarami niematerialnymi i świadomością niesensoryczną.
Oczywiście, jak to bywa w przyrodzie, są też wyjątki. Np. niektórzy ludzie, pomimo że są dowiązani do ciała fizycznego, interesują się też zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które nie mają nic wspólnego z rzeczami fizycznymi.
W niektórych tekstach, w kanonie palijskim, jest też wzmianka o istocie pośredniczącej {gandhabba} w procesie poprzedzającym pojawienie się zarodka, w przypadku człowieka. Ale mimo wszystko, nie zmienia to głównej idei zależnego powstawania ogniw.