Życie pełne dobroważności

dobrowaznosc.jpg

"Życie pełne dobroważności" to film, który powstał na pamiątkę siedemdziesiątych urodzin Ajahna Brahma. Składa się z wypowiedzi osób bliskich Ajahnowi, które opowiadają jego historię, ale też opisują jego charakter, poczucie humoru i wszystko to, za co go cenią najbardziej. Wypowiadają się między innymi Bhikkhu Bodhi, Bhante Analayo, Bhante Sujato, Czcigodna Dhammananda czy Czcigodna Hasapanna.

Zobacz: Życie pełne dobroważności


Wywiad z Czcigodną Kusumą

kusuma.jpg

Bhikkhunī Kusuma w swoim świeckim życiu miała męża i szóstkę dzieci i prowadziła szeroko zakrojone badania naukowe dla przywrócenia ordynacji kobiet. Jako pierwsza po tysiącletniej przerwie stała się w pełni wyświęconą mniszką w tradycji theravādy 8 grudnia 1996 roku. Stając na czele dziesięciu kobiet, które przyjęły święcenia, wywołała prawdziwą burzę. Ze względów bezpieczeństwa mniszki przez 2 lata mieszkały w Indiach, czekając aż kontrowersje ucichną.

Zobacz: Wywiad z Czcigodną Kusumą


The Mindful Monk. U źródeł mindfulness

The%20Mindful%20Monk%20%284%29.jpg

"The Mindful Monk" to film dokumentalny Tomasza Kryszczyńskiego o buddyjskim mnichu Ajahnie Jinavamso, który przez wiele lat żyjąc samotnie na jednej z wysp Sri Lanki pogłębiał sati, co na Zachodzie zazwyczaj tłumaczone jest jako mindfulness (uważność). Przedstawia rozumienie i praktykę sati - mindfulness bohatera filmu. Powstanie tego dokumentu jest wynikiem podróży autora po Sri Lance w poszukiwaniu źródeł sati - mindfulness. Równocześnie stanowi przypuszczalnie ostatnie zarejestrowane spotkania z Ajahnem Jinavamso.

Zobacz: The Mindful Monk. U źródeł mindfulness


Wywiad z Tomaszem Kryszczyńskim

box_640x216_JSH_sen_promo_WGLBU3_1267e10e2_02.jpg

Wywiad z Tomaszem Kryszczyńskim o jego książce "Wgląd. Buddyzm, Tajlandia, ludzie". Premiera książki 30 lipca 2021, wydawnictwo Sensus. "Wgląd…", będący osobistą, fascynującą relacją z licznych podróży autora do Tajlandii, opowiada o teraźniejszości i przeszłości kraju uśmiechu, o współczesnym i dawnym buddyzmie. Opisuje bezpośrednie doświadczenie praktyki duchowej, której korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. To niezbędna pozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Tajlandię, jej mieszkańców i buddyzm. Dla podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej i praktykujących medytację.

Zobacz: Wywiad z Tomaszem Kryszczyńskim


Dzień z życia buddyjskiego mnicha w Tajlandii

mq2.jpg

Jak to jest być mnichem buddyjskim i co mnisi robią na co dzień? Pytanie, które jest zadawane dosyć często przez naszych widzów. Ten film przedstawia przedsmak tego, jak to jest być mnichem podczas odosobnienia medytacyjnego w Papae, w Chiang Mai w Tajlandii. Codzienny harmonogram buddyjskiego mnicha składa się z chodzenia po jałmużnę, wykonywania różnych obowiązków będących praktyką uważności, medytacji i recytowania. Życie mnicha toczy się wolnym tempem, jest czas na refleksję i kontemplację. Tego rodzaju życie jest „proste, ale niełatwe”. Poświęcenie swojego życia na trening umysłu nie należy do łatwych. Jednak umiejętnie prowadzone jest najwyższym błogosławieństwem.

Zobacz: Dzień z życia buddyjskiego mnicha w Tajlandii


Wywiad z Czcigodnym Mudu

screen%20mudu.jpg

Wywiad z Czcigodnym Mudu, mnichem z klasztoru Bodhinyana. Tematy poruszane to między innymi: jak wygląda dzień z życia mnicha w australijskim klasztorze, przyszłe plany budowy nowych budynków oraz jakie są wymagania by zostać mnichem w Bodhinyana.

Zobacz: Wywiad z Czcigodnym Mudu


Wykład po projekcji filmu "Mistrzynie życia duchowego"

pomniszkach.jpg

"Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja" - film dokumentalny Małgorzaty Dobrowolskiej. Jest to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Portal Sasana.pl jest patronem medialnym tego filmu.

Zobacz: Wykład po projekcji filmu "Mistrzynie życia duchowego"


Wywiad z Bhante Dhammiką

Dhammikapic.jpg

Wywiad z Bhante Shravasti Dhammiką, nakręcony w Townsville, w Australii w 2018 roku. Jeden z najczęściej wydawanych autorów buddyjskich na świecie, Bhante Dhammika, opowiada o swoim życiu pełnym przygód i spotkań ze sławnymi buddystami, dzieli się także swoimi doświadczeniami medytacyjnymi. Jego bogata osobowość i humor niezwykle inspirują do praktyki Ścieżki w sposób racjonalny, uprzejmy i inteligentny.

Zobacz: Wywiad z Bhante Dhammiką


Medytacja w leśnym klasztorze Pa Auk

paauk.jpg

Film opowiada o leśnym klasztorze Pa Auk w Birmie, gdzie ponad tysiąc medytujących z całego świata praktykuje medytację. Ćwiczą się w 40 technikach skupienia, aby móc analizować ostateczną rzeczywistość nāmarūpy (umysłu i materii), jako przygotowanie do paṭicca-samuppādy (współzależnego powstawania) i vipassany (medytacji wglądu), jak to opisano w 1.500-letnim dziele komentatorskim Visuddhi Magga (Ścieżka oczyszczenia). Pokazane jest tu codzienne życie medytujących jak i wsparcie w ramach dāna (hojności) zarówno przez odwiedzających, jak i przez miejscową ludność, która wspiera klasztor przez cały rok.

Zobacz: Medytacja w leśnym klasztorze Pa Auk


Klasztor Dhammayanaram

dhammayanaram.jpg

Krótki film prezentujący klasztor Dhammayanaram, kambodżański klasztor w okolicach Perth, w którym mnisi z klasztoru Bodhinyana (głównego klasztoru Ajahna Brahma) często przebywają. W krótkim reportażu członkowie Stowarzyszenia wyrażają swoją wdzięczność Australijczykom i osobom, które przyczyniły się do powstania tego miejsca.

Zobacz: Klasztor Dhammayanaram


Wywiad z Ajahnem Brahmem

brahmtite.jpg

Wywiad z Ajahnem Brahmem, opatem klasztoru Bodhinyana, duchowym doradcą BSWA (Buddhist Society of Western Australia). Tematy poruszane to między innymi powiązania Ajahna Brahma z Polską, historia powstawania kolejnych miejsc buddyjskich w okolicach Perth, kontrowersje związane z wyświecaniem bhikkhunī (mniszek), oraz o medytacji, zwłaszcza dość szczegółowych omówień odnoszących się do jhān.

Zobacz: Wywiad z Ajahnem Brahmem


Wywiad z Ajahnem Brahmalim

maxresdefault.jpg

Krótki wywiad z Ajahnem Brahmalim w klasztorze Bodhinyana, w którym opatem jest Ajahn Brahm. Tematy poruszane to między innymi Vinaya, kontrowersje związane z wyświecaniem bhikkhuni (mniszek), korupcji w Sandze, strukturze i systemie demokratycznym w zakonie oraz inne.

Zobacz: Wywiad z Ajahnem Brahmalim


Klasztor Bodhinyana

Bodhinyana.jpg

Krótki film prezentujący klasztor Bodhinyana, w którym Ajahn Brahm i pozostali mnisi z Buddyjskiego Towarzystwa Zachodniej Australii przebywają, medytują i spotykają się ze świeckimi gośćmi. W tym krótkim reportażu zobaczyć można między innymi wnętrze słynnej jaskini Ajahna Brahma, czy widok z drona na cały klasztor.

Zobacz: Klasztor Bodhinyana


Wywiad z Czcigodną Hāsapaññą

hasapanna.jpg

Wywiad z Czcigodną Hāsapaññą, opatką klasztoru mniszek Dhammasara na przedmieściach Perth w Australii. Czcigodna Hāsapañña odpowiada na pytania naczelnego Sasany odnośnie początków bycia opatką, problemów bycia w pełni wyświęconą mniszką i działalności klasztoru.

Zobacz: Wywiad z Czcigodną Hāsapaññą


Wyprawa pana T

mr%20t%27s%20quest.jpg

Film dokumentujący wyprawę pana T., który pragnie spędzić resztę życia nieopodal rzeki Mekong, na północnym wschodzie Tajlandii. Podczas tej pełnej przygód podróży, w towarzystwie jednoosobowej ekipy filmowej, ma wypełnić się jego przeznaczenie.

Zobacz: Wyprawa pana T


Wywiad z Czcigodnym Vimokkhą

vimokkha.jpg

W wywiadzie przeprowadzonym w klasztorze Wat Pipphalivanaram opat, Czcigodny Vimokkha odpowiada na pytania naczelnego Sasany odnośnie początków bycia buddystą, metody medytacji, i ogólnie Dhammy.

Zobacz: Wywiad z Czcigodnym Vimokkhą


Czytanie puszczy - proces życia

fabjanski.jpg

W filmie dokumentalnym produkcji TVP3 z 2014 roku Marcin Fabjański opowiada o swoim dwutygodniowym pobycie w Puszczy Białowieskiej i o dostrajaniu się w niej do procesu życia.

Zobacz: Czytanie puszczy - proces życia


Tashi i mnich

tatm-poster.jpg

Pełny film dokumentalny "Tashi i mnich". Obraz zdobył wiele nagród w konkursach filmowych, w tym nagrodę Emmy w 2016 roku. Lobsang Phuntsok, mnich buddyjski, przeszedł pod przewodnictwem Jego Świętobliwości Dalai Lamy trening, dzięki któremu mógł dzielić się naukami buddyzmu tybetańskiego z ludźmi z Zachodu. W 2006 roku poczuł, że musi porzucić dotychczasowe życie jako przewodnik duchowy w Stanach Zjednoczonych i powrócił do miejsca swego urodzenia, mając marzenie, by móc ratować niechciane dzieci.

Zobacz: Tashi i mnich


Buddyzm - niebo na ziemi

niebo.jpg

Podróżując po wielu zakątkach świata, znany irlandzki prezenter telewizyjny Christy Kenneally oprowadza nas po wspaniałych zabytkach związanych buddyzmem. Film w reżyserii Stephena Rooke'a z 2003 roku jest jednym z serii filmów dokumentalnych pod tytułem "Niebo na ziemi", opowiadających o religiach światowych i miejscach związanych z pogaństwem, judaizmem, chrześcijaństwem, islamem, hinduizmem.

Zobacz: Buddyzm - niebo na ziemi


Mnisi w laboratorium

laboratorium.jpg

Historia człowieka i naukowej przygody. Dlaczego nowoczesna nauka jest zainteresowana medytacją? Dlaczego, jak się okazuje, medytacja jest dobra dla zdrowia? Dlaczego mnisi buddyjscy pozwalają zachodnim naukowcom badać ich mózgi i ciała? Buddyści studiują umysł ludzi od 2500 lat. Wynaleźli techniki medytacyjne, które przekształcają emocje i trenują uważność umysłu.

Zobacz: Mnisi w laboratorium


Chłopiec, który żył już kiedyś

chłopiec.jpg

Cameron Macauley, mieszkający w okolicy Glasgow sześciolatek twierdzi, że pamięta swoje poprzednie życie. Podawane przez niego szczegóły na temat byłej rodziny i dawnego domu sprawiły, że jego losem zainteresowali się naukowcy.

Zobacz: Chłopiec, który żył już kiedyś


Sekrety Buddhy

sekrety.jpg

W 2013 roku ekipa archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Starali się dowieść, że buddyzm mógł się narodzić wcześniej, niż dotychczas sądzono. W filmie "Sekrety Buddhy" dr Robin Coningham i jego zespół archeologów zyskali ekskluzywny dostęp do specyficznego miejsca, które jest wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Zobacz: Sekrety Buddhy


Kości Buddhy

Image-of-Buddha-on-Shutterstock-800x430.jpg

"Kości Buddhy" to film dokumentalny z lektorem, w którym historyk Indii Charles Allen próbuje rozwiązać tajemnicę archeologicznego odkrycia z końca XIX wieku. W 1898 roku Willie Peppe i jego pracownicy wykopali na wzgórzu w północnych Indiach ogromny kamienny kufer z pięcioma antycznymi słojami. Napis na jednym z nich zdawał się sugerować, że w środku naczynia znajdują się szczątki Buddhy. Niezwykłe odkrycie szybko stało się tematem dysput i licznych skandali.

Zobacz: Kości Buddhy


Jak garść liści w mej dłoni

liście.jpg

Krótki film dokumentalny Johna Prestona o ścieżce buddyjskiej i medytacji. Wywiady z medytującymi w ośrodku Czcigodnego Pemasiri Thery, na Sri Lance. Film publikowany na Sasanie z myślą o przestrodze, by odbierać tego rodzaju dzieła krytycznie i sprawdzać ich rzetelność. Więcej na podstronie.

Zobacz: Jak garść liści w mej dłoni


Medytacja wglądu w indyjskich więzieniach

dtdv.jpg

Vipassana jest sposobem autotransformacji poprzez samoobserwację. Skupia się na głębokim związku umysłu i ciała, którego można doświadczyć bezpośrednio dzięki zdyscyplinowanej obserwacji doznań fizycznych. Doznania te są podstawą życia ciała, ale są nieustannie połączone z życiem umysłu i stale na umysł wpływają. Ta właśnie samodzielna, oparta o obserwację, eksploracyjna podróż do wspólnego korzenia ciała i umysłu pozwala usunąć mentalne zanieczyszczenia i osiągnąć równowagę umysłu, który jest w rezultacie pełen miłości i współczucia. Ten niezwykły dokument zabiera widzów do wnętrza największego więzienia w Indiach – uznawanego jednocześnie za jedno z najcięższych więzień na świecie - pokazując ogromną zmianę, wywołaną wprowadzeniem medytacji Vipassany.

Zobacz: Medytacja wglądu w indyjskich więzieniach


Wywiad z Bhante Jinavamsą

IMG_1014.JPG

Wywiad z Bhante Jinavamsą przeprowadzony w 2016 roku na Sri Lance, w Island Hermitage, klasztorze założonym przez Bhante Nyanatilokę ponad sto lat temu. Bhante Jinavamsa jest uczniem Ajahn Chaha, ale miał odwagę zmienić metodę medytacji na tę nauczaną przez Luang Por Teeana, która polega na obserwacji ruchów ciała, by zbudować wystarczającą uważność, potrzebną do obserwacji umysłu. Bhante Jinavamsa przetłumaczył książki zarówno Luang Por Teeana jak i Luang Por Kamkee-ana, które można przeczytać na stronie http://awarenesswithmovement.com. Dwuczęściowy wywiad nie jest na ten moment przetłumaczony, niemal wszystkie użyte w filmach zdjęcia i ujęcia zrobione na Island Hermitage w 2016 roku.

Zobacz: Wywiad z Bhante Jinavamsą


Niebieskie oczy w szafranowych szatach

niebieskie%20oczy.jpg

"Niebieskie oczy w szafranowych szatach" to dokument z 1979 roku, w którym ekipa filmowców przedstawia mnichów buddyjskich pochodzących z krajów Zachodu, przebywających w owym czasie w Tajlandii. Możemy więc zobaczyć wywiady z młodym Ajahnem Brahmem (Ajahn Brahmavamso, obecnie opat klasztoru w Perth w Australii), Ajahnem Amaro (obecnie opat klasztoru Amaravati w Wielkiej Brytanii), Ajahnem Jayasaro (w filmie jako ubrany na biało upasaka, później jeden z opatów Wat Pah Nanachat w Tajlandii), Ajahnem Pabhakaro (weteran wojny w Wietnamie, były pilot śmigłowca szturmowego, ówczesny opat klasztoru Wat Pah Nanachat), oraz innymi.

Zobacz: Niebieskie oczy w szafranowych szatach


Nasze życie jest jak nasz oddech

breathlife.jpg

Film opowiada historię fikcyjnego mnicha, zwanego Nyanadharo, który wprowadza nas w codzienne życie w klasztorne leśnej tradycji w Tajlandii. Możemy dzięki temu dowiedzieć się czym jest medytacja buddyjska i na czym polega filozofia tej religii, jakie są zwyczaje mnichów i lokalnej społeczności. Głównym klasztorem mnichów leśnej tradycji jest Wat Pah Nanachat, który został założony w 1975 roku przez znanego buddyjskiego mistrza medytacji, Ajahn Chah'a, dla zwiększającej się liczby swoich uczniów z Zachodu. Pod jego kierownictwem powstało ponad 100 klasztorów na całym świecie, niektóre z nich w krajach zachodnich, takich jak Anglia, Australia, Nowa Zelandia, Szwajcaria, Włochy i USA.

Zobacz: Nasze życie jest jak nasz oddech


Ceremonia odlewania posągu Buddhy

ceremonia.jpg

Dokument pokazujący ceremonię odlewania posągu Buddhy, w której wzięło wielu znanych mnichów (m.in. Ajahn Sumedho). Można zobaczyć społeczność świeckich wyznawców (głównie Tajów), którzy, pełni wiary w zasługi, oddają swe drogocenne kruszce, by uformować kolejną figurkę Błogosławionego. Abhayagiri to klasztor Theravādy w tradycji Ajahn Chaha, znajduje się w USA, wydarzenia z filmu odbyły się w 2003 roku.

Zobacz: Ceremonia odlewania posągu Buddhy


Thanissaro Bhikkhu na temat monastycyzmu, stylu życia i społeczności

ThanissaroBhikkhu01.jpg

Thanissaro Bhikkhu mówi o celu życia monastycznego, jego korzyściach zarówno dla mnichów, jak i świeckich. Mnich opowiada o swojej drodze do klasztoru, odnalezieniu odpowiedniej dla siebie tradycji i nauczyciela, o tym dlaczego odosobnienie może być interakcją z ludźmi, a nie ucieczką od świata oraz dlaczego tak ważne jest prawo do intensywnego poszukiwania szczęścia.

Zobacz: Thanissaro Bhikkhu na temat monastycyzmu, stylu życia i społeczności


Nasz umysł nie jest naszym przyjacielem

nasz1.png

Co dzieje się w naszych umysłach? Czy to rzeczywiście "ja" myśli i czuje? Ten film pokazuje podejście do odpowiedzi na te pytania poprzez medytację.

Zobacz: Nasz umysł nie jest naszym przyjacielem


Pęknięcie na ścianie

p%C4%99kni%C4%99cie.jpg

Na naszych oczach zachodzą ogromne zmiany. Największe religie świata otwierają swoje patriarchalne struktury na kobiety. Film "Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii oczami Europejki" opowiada o kobietach w Tajlandii, które stawiają pierwsze kroki na ścieżce bhikkhunī - w pełni wyświęconych mniszek buddyjskich.

Zobacz: Pęknięcie na ścianie

Napisz swoją opinię o filmie


Mistrzynie życia duchowego

miniatura_mistrzynie.jpg

W swoim filmie chcemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, jakim jest ordynacja kobiet. Co się stało, że ta tradycja wygasła, a teraz się odradza? Czy i dlaczego ludziom potrzebne są kobiety w duchowieństwie? Mimo tego, że według nauk Buddy święcenia mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni, w wielu krajach buddyjskich na skutek patriarchalnego systemu społecznego nauki te zostały zapomniane i mnichami mogą zostać tylko mężczyźni. Obecnie można zaobserwować odradzanie się kobiecych linii przekazu w wielu krajach. Jednym z nich jest Sri Lanka. Wesprzyj projekt na portalu Polakpotrafi.pl tak by ten film dokumentalny mógł powstać.

Zobacz: Mistrzynie życia duchowego

Napisz swoją opinię o filmie


Witaj w prawdziwym świecie: Dostrzeganie bez umysłu

welcometorealbok.jpg

Większość ludzi ma różne pojęcie odnośnie tego czym jest oświecenie. Niektórzy wyobrażają je sobie jako promieniste światło, inni jako przejaw mądrości i wglądu, a jeszcze inni jako boski stanu egzystencji. Czy taka jest prawda? Po prawdzie jest to znacznie prostsze.

Zobacz: Dostrzeganie bez umysłu

Napisz swoją opinię o filmie


Tygrysie Serca

thaismall.jpg

Film dokumentalny o Tajskiej Tradycji Leśnej (development). Celem wyprawy, o której wsparcie prosimy, jest zebranie materiału i stworzenie 15-minutowego filmu oraz reportażu prasowego o Tajskiej Tradycji Leśnej. Film jest już dostępny dla każdego na YouTube. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy pomogli stworzyć nam ten krótki dokument.

Zobacz: Tygrysie Serca

Napisz swoją opinię o filmie


Inny głos

minidhammananda.jpg

Czcigodna Dhammananda opowiada historię Yasodhary, żony Siddhatthy, który stał się Buddhą. Historia życia Buddhy z perspektywy kobiecej, widziana oczami jego porzuconej małżonki, oraz tego co czuła i jakie trudy musiała przejść w związku z odejściem męża z pałacu.

Zobacz: Inny głos

Napisz swoją opinię o filmie


Nanavira Hamuduru

Nanaviraplakat2.jpg

W 1949 roku oficer brytyjskiego wywiadu wypłynął na Cejlon, by stać się buddyjskim mnichem. Wyświęcony jako Czcigodny Ñāṇavīra, żył w lasach w pobliżu nadmorskiej miejscowości Bundala aż do samobójstwa w 1965 roku. Film opowiada o jednym z najznamienitszych mnichów buddyjskich naszych czasów, rebelianta, samotnika, pełnego wewnętrznych konfliktów, nosorożca, który w pojedynkę przemierzał dżunglę.

Zobacz: Nanavira Hamuduru

Napisz swoją opinię o filmie


Dźwięki Ciszy

d%C5%BAwi%C4%99ki1.jpg

Film opowiadający o medytacji więźniów w polskich zakładach karnych. Jest on jest realizacją projektu „Więzienie jako źródło kultury". Inspiracją do stworzenia tego filmu były dźwięki towarzyszące medytacji buddyjskiej odbywającej się w więzieniu na ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Więcej o filmie jak też o programie buddyjskiego wolontariatu wspierającego osoby osadzone w zakładach karnych można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Przebudzeni (Przebudzeni.org)

Zobacz: Dźwięki Ciszy

Napisz swoją opinię o filmie


Jednominutowa medytacja

onesmall.jpg

Film uczący techniki medytacyjnej w danej chwili, przedstawionej w animacji jak też opisanej w książce autora, Martin Boroson'a: "One-Moment Meditation" (Medytacja w jednej chwili), dzięki której można zredukować stres, poprawić koncentrację i odnaleźć spokój… właśnie teraz. 

Zobacz: Jednominutowa medytacja

Napisz swoją opinię o filmie


Nowy początek

smallnewbeginning.jpg

Film jest opowieścią o tworzeniu miejsca i szans dla mniszek (bhikkhuni), które zwykle dostępne są tylko dla mnichów (bhikkhu).

Zobacz: Nowy początek

Napisz swoją opinię o filmie


Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhuni Dhammanandy

dhammananda.jpg

Wywiad z Czcigodną Dhammanandą o jej wczesnym wychowaniu w tradycyjnej rodzinie buddyjskiej w Tajlandii i o tym jak poczuła, że ma "dość" przyziemnego życia i postanowiła wyjść z domu, stając się swego rodzaju "rebeliantką".

Zobacz: Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhuni Dhammanandy

Napisz swoją opinię o filmie


The Dhamma Brothers

dhammabro.jpg

"The Dhamma Brothers" to emocjonującą opowieść o ludzkich możliwościach i przemianie, towarzysząc i dokumentując historie więźniów w Donaldson Correction Facility, którzy biorą udział w 10-dniowych kursach medytacyjnych Vipassany.

Zobacz: The Dhamma Brothers

Napisz swoją opinię o filmie


O karmie

pobrane%281%29.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, mówi o karmie.

Zobacz: O karmie

Napisz swoją opinię o filmie


O medytacji

Meditation.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, mówi o medytacji.

Zobacz: O medytacji

Napisz swoją opinię o filmie


Ostateczny test

0.jpg

Buddyjski mnich, Czcigodny Ajaan Tippakorn Sukhito, przeor klasztoru i ośrodka medytacyjnego Ban Sawang Jai, w Pak Chong, w Tajlandii, sam będący słabego zdrowia uczy o tym jak powinno podchodzić się do śmierci.

Zobacz: Ostateczny test

Napisz swoją opinię o filmie


Dhammasara - klasztor mniszek

dhammasara.flv_000014160.jpg

W 1983 roku Ajahn Brahm został wysłany przez swojego nauczyciela Ajahn Chah Bodinyanę z Tajlandii do Perth. W 1998 r. ustanowiono klasztor mniszek Dhammasara. W 2009 odbyła się ceremonia wyświęcenia czterech mniszek. Film opowiada o wyjątkowym przedsięwzięciu jakim jest klasztor mniszek Dhammasara. Pokazana jest także ceremonia uczczenia sześćdziesiątych urodzin Ajahna Brahma. Wtedy to klasztor Bodinyana otrzymał dar w postaci złotej statuy Buddhy od króla Tajlandii.

Zobacz Dhammasara - klasztor mniszek

Napisz swoją opinię o filmie


Mój brat - buddyjski mnich

My-Brother.jpg

Film dokumentalny o młodym mężczyźnie z Finlandii, który jedzie do Tajlandii aby stać się buddyjskim mnichem. Historia opowiadana przez jego siostrę, która towarzyszy mu w początkach jego podróży.

Zobacz: Mój brat - buddyjski mnich

Napisz swoją opinię o filmie


Życie Buddhy

Buddha-BBC.JPG

Ponad 2,500 lat temu jeden człowiek pokazał światu drogę do oświecenia. Ten przepięknie stworzony film starannie przedstawia fascynującą historię księcia Siddhatthy oraz jego duchowej przemiany, dzięki której stał sie Buddhą.

Zobacz: Życie Buddhy

Napisz swoją opinię o filmie


Buddha przychodzi do Sussex

pobrane.jpg

Reportaż o wizycie Ajahn Chah'a w Anglii pod koniec lat 70-tych gdy Ajahn Sumedho i jego uczniowie stworzyli pierwszy klasztor leśnej tradycji w Chithurst.

Zobacz: Buddha przychodzi do Sussex

Napisz swoją opinię o filmie


Opowieść mnicha

monk.JPG

Dzień z życia młodego mnicha buddyjskiego. Tapassī Bhikkhu opowiada w filmie swoje codzienne obowiązki jak również podstawy doktryny buddyjskiej.

Zobacz: Opowieść mnicha

Napisz swoją opinię o filmie


Droga uważności

mindful.jpg

Pełny film BBC pod tytułem "Droga uważności". W filmie udokumentowano mowy Luang Por Chah'a (Ajahn Chah'a), jak również młodego Ajahn Liam'a który wskazany został na następcę i przeora klasztoru Wat Pah Pong.

Zobacz: Droga uważności

Napisz swoją opinię o filmie