Ven.%20Bhikkhuni%20Dhammananda.jpg

Bhikkhunī Dhammananda urodziła się jako Chatsumarn Kabilsingh 6 października 1944 roku. Jej matka, Vormai, była pierwszą Tajką, która otrzymała pełne święcenia bhikkhunī. Jej matka została mniszką, kiedy Chatsumarn miała dziesięć lat i nie mieszkała w swym domu w sposób jaki robi to większość kobiet. Vormai zmieniła swój dom w świątynię. Chatsumarn otrzymała buddyjskie nauki oraz praktykowała razem z mniszkami. Twierdzi, że jej ojciec, Kokiat, był: „Pierwszym Tajem jakiego znam, który stanowczo i silnie wspierał odrodzenie się Bhikkhunī Sanghi w Tajlandii”.

Nietypowo jak dla tajskich kobiet, Chatsumarn otrzymała wyższe wykształcenie. Po szkole średniej uzyskała licencjat z filozofii na Uniwersytecie Visva Bharati, tytuł magistra na wydziale religioznawstwa w Uniwersytecie McMastera w Kanadzie, a także tytuł doktora filozofii w zakresie nauk buddyjskich na Uniwersytecie Magadh w Indiach. Wyszła za mąż i urodziła trzech synów, miała także troje wnuków. Nauczała przez ponad trzydzieści lat na Uniwersytecie w Bangkoku, w Tajlandii, na wydziale Filozofii i Religii. Dr. Chatsumarn Kabilsingh jest dobrze znaną autorką wielu książek na temat ówczesnych kwestii buddyzmu azjatyckiego, włączając w to buddyzm i ekologię oraz temat kobiet w buddyzmie.

Często mówiła, iż wiedziała, że zostanie mniszką w tradycji buddyjskiej w pewnym momencie swego życia; po prostu czekała na odpowiedni czas. Ten czas nadszedł w roku 2000, kiedy odeszła na wczesną emeryturę z Uniwersytu Thammasat i przyjęła ślubowania Bodhisattwy od Fo Guang Shan na Tajwanie. W 2001 r. przyjęła niższe święcenia na Sri Lance. Wyświęciła ją Czcigodna R. Saddha Sumana z Tusitarama w Eheliyagodzie, a także mnich Czcigodny T. Dhammaloka z Tapodantamaya, Mt.Lavinia, w Colombo. 28 lutego 2003 r., otrzymała pełne święcenia bhikkhunī także na Sri Lance i jest pierwszą Tajką, która otrzymała pełne święcenia w tradycji Theravādy. Ayya Dhammananda została wyświęcona w linii Siyamopali (pisane także Siyam, Siam) Nikaya w Dambulla. Obecnie przebywa w klasztorze Songdhammakalyani w rejonie Muang, w prowincji Nakhonpathom, w Tajlandii.

Kompleks świątyń, który został ufundowany przez Czcigodną Ta Tao Fa Tzu (Voramai Kabilsingh), matkę Czcigodnej Dhammanandy, został nazwany Wat Songdhammakalyani lub „Świątynią w której kobiety stoją na straży Dhammy”. Świątynia powstała w 1960 r. i ulokowana jest w mieście Nakhon Pathom, blisko Bangkoku, w Tajlandii.

Tłumaczenia artykułów Bhikkhuni Dhammanandy

Wersja na stronie DOWNLOAD
Momenty z życia Czcigodnej Bhikkhunī Dhammanandy - Wywiad z Czcigodną Dhammanandą o jej wczesnym wychowaniu w tradycyjnej rodzinie buddyjskiej w Tajlandii i o tym jak poczuła, że ma "dość" przyziemnego życia i postanowiła wyjść z domu, stając się swego rodzaju "rebeliantką". mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg
Inny głos - Czcigodna Dhammananda opowiada historię Yasodhary, żony Siddhatthy, który stał się Buddhą. Historia życia Buddhy z perspektywy kobiecej, widziana oczami jego porzuconej małżonki, oraz tego co czuła i jakie trudy musiała przejść w związku z odejściem męża z pałacu. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg