Jak zacząć | Najnowsze teksty | Indeks artykułów | Indeks autorów | Recenzje książek | Download | W trakcie tłumaczenia

Poniżej znajdują się artykuły, wykłady i mowy słynnych nauczycieli theravadyjskich.

Legenda:
pdf.jpg Plik w wersji PDF do ściągnięcia (pdf2.jpg = brak pliku)
mobi.jpg Plik w wersji Mobipocket E-book do ściągnięcia (mobi2.jpg = brak pliku)
epub.jpg Plik w wersji .epub do ściągnięcia (epub2.jpg = brak pliku)
medium.jpg Nowy tekst
ikonaYT.jpg Wykład w formie filmu na YouTube
uc.gif Tekst w trakcie tłumaczenia / korekty

Najnowsze teksty

Doświadczenie Nibbāny
Sumedho Ajahn, 08 Feb 2016 22:16

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Ta jasność obserwacji, ta przytomność umysłu - urzeczywistnienie Nibbāny - nie jest wcale tak daleko. To nie jest coś poza zasięgiem jakiejkolwiek osoby. Jeżeli zakładacie, że nie możecie tego zrobić, wtedy oczywiście jesteście skłonni, by operować na podstawie tego podstawowego założenia, więc nigdy wam się nie uda. Ale Buddha powiedział bardzo zdecydowanie, że jest to nauka dla ludzkich istot, ludzi obdarzonych moralną odpowiedzialnością; istot inteligentnych. A zatem jesteście jedną z nich? Jeżeli nie jesteście, więc może lepiej się poprawcie - nie musicie być łajdakami.

Trenowanie umysłu w codziennym życiu
Sumedho Ajahn, 31 Jan 2016 20:48

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

Okazało się, że ānāpānasati jest bardzo dobra w sytuacjach, w których życie staje się straszliwie wymagające. Czasami w naszym życiu wszystko spada na nas jednocześnie. Są nam stawiane wymagania i stajemy się mocno podenerwowani. Zatem kiedy życie staje się trudne i złożone, po prostu znajdźcie czas na praktykę ānāpānasati. W trudnych sytuacjach spróbujcie nabrać perspektywy w odniesieniu do rzeczy, zamiast po prostu reagować urazą i pomieszaniem. Odkryłem, że potrafię przełączyć się na ānāpānasati na dziesięć minut, a to daje mi nową perspektywę. W rezultacie, nie daję się wciągnąć przejawom rzeczy i wpaść w pomieszanie. Mogę patrzeć z perspektywy na rzeczy wokół mnie i wiem, jak znieść powstające warunki i jak się nimi zająć.

Dwie ścieżki do wiedzy
Bodhi Bhikkhu, 06 Jan 2016 12:23

mobi2.jpg
epub2.jpg
pdf2.jpg

W przeciwieństwie do klasycznego zachodniego przeciwstawienia religii i nauki, buddyzm łączy z nauką wspólne zaangażowanie do odkrywania prawdy o świecie. Zarówno buddyzm, jak i nauka dokonują ostrego rozróżnienia pomiędzy to, czym rzeczy się wydają i to, czym naprawdę są, i obie dziedziny umożliwiają otwarcie umysłów na wgląd w prawdziwą naturę rzeczy zwykle ukrytą przed nami pod fałszywymi ideami opartymi na zmyśle percepcji i “zdrowym rozsądku”


Indeks artykułów

Alfabetyczny spis artykułów. Kliknij na literę, żeby znaleźć interesujący Cię artykuł.

(Łącznie w bazie 388 artykułów.)

Indeks autorów

Indeks artykułów wg autorów. Kliknij na zakładkę, żeby znaleźć interesującego Cię autora.


Zobacz co aktualnie jest w trakcie tłumaczenia.

Jeśli chcesz nam pomóc, skontaktuj się z redakcją: moc.liamg|lp.anasas#moc.liamg|lp.anasas

Image0001%20%281%29.png

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png