Badamy intensywność, zmienność i rytm procesu życia, w każdej z dramaturgii jaźni:
- w jaźni narracyjnej nasza uwaga pozostaje w rzeczywistości pojęciowej,
- poprzez jaźni morficzną, postrzegamy proces życia jako zbiór przedmiotów,
- poprzez jaźń podmorficzną, postrzegamy ten proces, jako przepływ doznań.
To dynamiczny system. Każda dramaturgia może zmienić się w inną. W dramaturgii narracyjnej, świadomość jest zanurzona w bezprzestrzennym doświadczeniu opowieści. W dramaturgii morficznej, świadomość składa się z serii aktów poznawczych, które dzielą rzeczywistość na przedmioty w przestrzeni. Za to w dramaturgii podmorficznej, doświadczanie, które jest najmniej uwikłane w pojęcia, skupia się na przemianach.

W światy podmorficzne wkraczamy poprzez dostrojenie uwagi do czterech pierwiastków: ziemi, wody, powietrza i ognia. Pierwiastek ziemi odczuwamy na przykład poprzez utrzymywanie uwagi na takich jego cechach jak twardość i miękkość. Spróbujcie twardości! Zaciśnijcie zęby, a teraz puśćcie ten zacisk. Doznanie, które odczuwacie teraz w ustach jest definicją twardości.

Teraz, kiedy poczuliście definicję twardości, możecie zagłębić uwagę w ciało i poszukać twardości w dowolnym miejscu w waszym polu doświadczenia.

Dostrojenie do procesu życia jest kwestionowaniem jaźni jako naszej tożsamości, poprzez studiowanie i ćwiczenie się we współzależności z resztą procesu życia. W dramaturgii podmorficznej, wyuczona etyka jest zastąpiona spontanicznym współczuciem, biorącym się z zerwania z obrazem świata jako zbioru osobnych przedmiotów, i tym samym przekroczeniem egocentrycznych granic. W polu doświadczenia pojawia się wtedy głęboki spokój, przecierający drogę do ataraksji. To jednak nie koniec. Praktyka świadomej obecności w trzech dramaturgiach jaźni, powoduje pojawienie się czwartego stanu doświadczania, który nie jest ani w przestrzeni, ani poza nią, stanu, który nazywam - „nieporuszonym”. Ale to temat na inną opowieść.

O autorze

medium.jpg

Marcin Fabjański
zobacz inne publikacje autora

Dr Marcin Fabjański napisał doktorat z filozofii porównawczej i spędził ponad dwa lata na intensywnych odosobnieniach medytacyjnych w klasztorach i centrach medytacyjnych w Azji, USA i Europie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika filozofii praktycznej pt. „Stoicyzm uliczny”, innych książek, a także autorem nagradzanych powieści i scenariuszy oraz laureatem m.in. prestiżowego Grand Press i nagród American Press Association. Powtórzył pieszą wędrówkę śladami niemieckiego filozofa Johanna Gottlieba Fichte z Lipska do Königsbergu. Wykłada, pisze dla polskich magazynów. Jest twórcą Apenińskiej Szkoły Żywej Filozofii w Trevi Nel Lazio, niedaleko Rzymu (www.selfoff.com).

Artykuły o podobnej tematyce:

Sprawdź też TERMINOLOGIĘ


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: Facebook

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL: Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.

gnu.svg.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons: Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0

cc.png

Oryginał: przesłany przez autora

Image0001%20%281%29.png


Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do nas lub wesprzyj nas finansowo.
POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"
(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)
KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020