Anāgāmī

Nie-powracający, jest Szlachetnym Uczniem (ariya-puggala) na trzecim stopniu świętości. Istnieje pięć rodzajów Nie-powracających. Jak jest powiedziane (np. Pug. 42-46):

"Poprzez zniknięcie pięciu niższych Kajdan (sam.yojana) istota pojawia się w wyższym świecie (pomiędzy dewami Czystych Siedzib, Suddhāvāsa) i bez powracania z tego świata (do Zmysłowej Sfery) osiąga Nibbānę.

(1) "Może on osiągnąć świętą ścieżkę do pokonania wyższych kajdan bezpośrednio po pojawieniu się tam (w Czystych Siedzibach) lub zanim dojdzie do połowy życia. Taka istota jest nazywana: Osiągającym Nibbānę w pierwszej połowie życia (antarā-parinibbāyī).”

(2) ”Lub osiąga on świętą ścieżkę do pokonania wyższych kajdan podczas drugiej połowy życia lub w chwili śmierci. Taka istota jest nazywana: Osiągającym Nibbānę po przekroczeniu połowy życia (upahacca-parinibbāyī).”

(3) ”Lub wysilając się osiąga świętą ścieżkę do pokonania wyższych kajdan. Taka istota jest nazywana: Osiągającym Nibbānę z Wysiłkiem (sasan.khāra-parinibbāyī).”

(4) "Lub bez wysiłku osiąga on ścieżkę do pokonania wyższych kajdan. Taka istota jest nazywana: Bez-wysiłku Osiągającym Nibbānę (asan.khāra-parinibbāyī).”

(5) "Lub po zniknięciu z nieba bogów Aviha (patrz Suddhāvāsa) pojawia się on w niebie Wolnych-od-zmartwień (atappa) bogów. Po zniknięciu stamtąd pojawia się w niebie Wyraźnie-widocznych (Sudassī) bogów, stamtąd w niebie Najwyższych (akanit.t.ha) bogów. Tam osiąga świętą ścieżkę do pokonania wyższych kajdan. Taka istota jest nazywana: Podążającym w Górę Strumienia do najwyższych bogów (uddhamsota-akanit.t.hagāmī)."

POWRÓT