Tytuł: Druga mowa o uśpionych tendencjach

O tłumaczu: Agrios

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

AN.07.012

Dutiyaanusaya Sutta

Druga mowa o uśpionych tendencjach

Tłumaczenie: Agrios

alternatywne tłumaczenie:


"Mnisi, przez porzucenie i zniszczenie siedmiu skłonności wypełnia się święte życie.
Których siedmiu?
Skłonności do zmysłowego pragnienia, skłonności do awersji, skłonności do opinii, skłonności do wahania się, skłonności do porównywania, skłonności do stawania się, skłonności do ignorowania. Poprzez porzucenie i zniszczenie tych siedmiu skłonności wypełnia się święte życie.

Gdy mnich porzuci skłonność do zmysłowego pragnienia, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do awersji, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do opinii, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do wahania się, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do porównywania, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do stawania się, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia,nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.
Gdy mnich porzuci skłonność do ignorowania, zniszczy korzenie tej skłonności, dla niego jest ona niczym wyrwane z ziemi drzewo, pozbawione warunków do życia, nie mające szansy na wzrost i przetrwanie.

Takiego mnicha nazywany tym, który odciął się od pragnień, odwrócił się od więzów, oraz - poprzez właściwe porzucenie opinii - położył kres stresowi i cierpieniu.


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Agrios