Tytuł: Mowa o stanach

O autorze: Hubert Kowalewski

Wersja pdf: pdf2.jpg

zobacz źródło

print

Wersja epub: epub2.jpg

AN.04.115

Ṭhāna Sutta

Mowa o stanach

Tłumaczenie: Hubert Kowalewski

alternatywne tłumaczenie:


„Mnisi, istnieją cztery rodzaje działań. Jakie to rodzaje? Istnieje działanie, które jest nieprzyjemne i prowadzi do tego, co niekorzystne. Istnieje działanie, które jest nieprzyjemne, lecz prowadzi do tego, co korzystne. Istnieje działanie, które jest przyjemne, lecz nie prowadzi do tego, co korzystne. Istnieje działanie, które jest przyjemne i prowadzi do tego, co korzystne.

Co do działania, które jest nieprzyjemne i prowadzi do tego, co niekorzystne, nie warto jest go podejmować z dwóch powodów: nie warto go podejmować, gdyż jest nieprzyjemne i nie warto go podejmować, gdyż nie prowadzi do tego, co korzystne. Uważa się więc, że nie warto go podejmować z dwóch powodów.

Co do działania, które jest nieprzyjemne, lecz prowadzi do tego, co korzystne, na jego podstawie można ocenić człowieka – jego wytrwałość, jego upór, jego wysiłek – jako głupca lub mędrca. Głupiec nie myśli: ‘Chociaż to działanie jest nieprzyjemne, prowadzi do tego, co korzystne’. Nie czyni więc tego, a nie-czynienie prowadzi go to tego, co niekorzystne. Lecz mędrzec myśli: ‘Chociaż to działanie jest nieprzyjemne, prowadzi do tego, co korzystne’. Czyni więc to, a to działanie prowadzi go do tego, co korzystne.

Co do działania, które jest przyjemne, lecz prowadzi do tego, co niekorzystne, na jego podstawie można ocenić człowieka – jego wytrwałość, jego upór, jego wysiłek – jako głupca lub mędrca. Głupiec nie myśli: ‘Chociaż to działanie jest przyjemne, prowadzi do tego, co niekorzystne’. Czyni więc to, a to działanie prowadzi go do tego, co niekorzystne. Lecz mędrzec myśli: ‘Chociaż to działanie jest przyjemne, prowadzi do tego, co niekorzystne’. Nie czyni więc tego, a nie-czynienie prowadzi go do tego, co korzystne.

Co do działania, które jest przyjemne i prowadzi do tego, co korzystne, warto jest je podejmować z dwóch powodów: warto je podejmować, gdyż jest przyjemne i warto je podejmować, gdyż prowadzi do tego, co korzystne. Uważa się więc, że warto je podejmować z dwóch powodów.

Istnieją cztery rodzaje działania”.


Powrót do Tipiṭaki


Poleć nas i podziel się tym artykułem z innymi: BlinkListblogmarksdel.icio.usdiggFarkfeedmelinksFurlLinkaGoGoNewsVineNetvouzRedditYahooMyWebFacebook

gnu.svg.png

Chcąc wykorzystać część lub całość tego dzieła, należy używać licencji GFDL:

Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tego tekstu na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.3 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation.


cc.png

Można także użyć następującej licencji Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0


sasana_banerros.jpg

POMÓŻ FUNDACJI "THERAVADA"

(KRS: 0000464215, NIP: 5223006901, Regon: 146715622)

KONTO BANKOWE: 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020


Tłumaczenie: Hubert Kowalewski