Ajahn%20Amaro.JPG

Ajahn Amaro urodził się w 1956 roku w Kent w południowo-wschodniej Anglii. Ukończył studia w Bedford College na Uniwersytecie Londyńskim w dziedzinie psychologi i fizjologi. Zdecydował się opuścić uniwersytet, ponieważ nie był zainteresowany schematem zachowań występującym pośród sceptycznie nastawionych studentów dla których najważniejsze w tamtych czasach były: seks, narkotyki i rock'n'roll.

W 1977 roku wyruszył w niezobowiązującą i otwartą na duchowe poszukiwania podróż do Malezji, Indonezji i Tajlandii. Zbiegiem okoliczności znalazł się w północnej Tajlandii w klasztorze Wat Pah Nanachat, gdzie mocne wrażenie wywarł na nim charyzmatyczny Ajahn Chah. Wsparcie starszego, amerykańskiego mnicha Ajachna Pabhakaro było kolejnym, decydującym czynnikiem, który odmienił jego życie. W 1979 roku otrzymał święcenia upasampada od Ajahn Chah'a i wkroczył w świat buddyjskiego życia monastycznego jako bhikkhu. Pozostał w Tajlandii przez dwa lata, po czym wrócił do Anglii, aby pomóc Ajahnowi Sumedho w zakładaniu klasztoru Cittaviveka w Chithurst w zachodnim Sussex. Za zgodą swojego opata w 1983 roku przeniósł się do klasztoru Aruna Ratanagiri w Northumberland w północnej Anglii. Wyruszył na pieszą wędrówkę, która została opisana w roku 1984 w książce „Tudong: The Long Road North”.

W 1990 roku Ajahn Amaro kilka razy odwiedził północną Kalifornię. Uczestnicy odosobnień zaczęli poważnie myśleć o możliwości wybudowania tam klasztoru. Klasztor Amaravati otrzymał dotację w postaci ziemi w Mendocino od Czcigodnego Mistrza Hsuan Hua, fundatora Miasta Dziesięciu Tysięcy Buddhów w Talamage w stanie Kalifornia. Ziemia była przekazana i przeznaczona na utworzenie leśnego miejsca odosobnień. Ajahn Sumedho od lat darzył szacunkiem Czcigodnego Hsuan Hua, i obaj mieli nadzieję, że pośród innych dobrodziejstw i zalet, klasztor będzie również służył jako symboliczna więź pomiędzy tradycjami Theravady i Mahajany. Abhayagiri został wybudowany dzięki wsparciu i zaangażowaniu świeckich praktykujących z Fundacji Sanghapala. Ajahn Amaro został współ-opatem razem z Ajahnem Pasanno.

8 lutego 2010 roku Ajahn Amaro opuścił Abhayagiri akceptując prośbę Luang Por Sumedho, aby poprowadzić Amaravati. Luang Por Sumedho opuścił Anglię i przeniósł się do Tajlandii w listopadzie 2010, a obowiązek prowadzenia Amaravati przeszedł na Ajahna Amaro.

Tłumaczenia artykułów Ajahn Amaro

Wersja na stronie DOWNLOAD
Znalezienie doskonałej równowagi - Ajahn Amaro zastanawia się nad argumentami za i przeciw ideałom arhata i bodhisattwy, które określają i zbyt często dzielą buddyjskie tradycje. Sugeruje drogę wyjścia ze spolaryzowanej dyskusji. mobi2.jpg epub2.jpg pdf2.jpg